Pagina 11 din 281 PrimulPrimul ... 910111213213161111 ... UltimulUltimul
Rezultate 101 la 110 din 2802

Subiect: Aveti intrebari?Aici este locul unde pot fi puse!

Re: Aveti intrebari?Aici este locul unde pot fi puse!

Atentie la ce vapori trageti. Este vorba de sanatatea dumneavoastra care trebuie sa primeze. Au fost cazuri de "pionieri" care au tras in plamani tot felul de vapori (uleiuri) si au "crapat" . Nu riscati sa va imbacsiti plamanii cu porcarii - s-ar putea sa nu mai poata nici un doctor sa repare o asemenea prostie. Aroma si gustul se modifica cu arome speciale pentru vaporizat. Daca aveti un consum prea mare de elichid schimbati partea de hardware cu ceva mai economicos, cartomizoar in loc de clearomizor.

Member
    Data înscrierii
    26.04.2012
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    70

@ DarkShadow
    Buna ziua
    Am reusit sa imi fac zilele acestea ceva timp pentru experimente si am pus cateva _8-10 picaturi in tank-ul meu care contine un VG "No flavor" de 24 mg, "diluat cu un Joy-Camel de 16 mg 50/50. Pot sa spun ca aroma de lamaie naturala se simte foarte discret, "taind" dulceata data de VG. Voi vedea ce se intampla in timp cu atty care este acum o pastila de Ego-C standard.

@ Distaniol
    Intradevar, daca tragem diversi vapori de uleiuri esentiale, poate fi periculos, dar vaporii de lamaie pot contine si vitamina C, nu-i asa?
    In opinia mea, sunt mult mai periculosi vaporii de la diverse arome SINTETICE (tiramisu, coffe cream, etc), decat niste vapori cu tenta de natural.

Oricum, voi mai face experiente, pentru ca in general nu prea suport aromele gata preparate. Urmatorul va fi desigur cu menta de la tara. Daca este cineva interesat de rezultat, va astept si cu sugetii.

Multa stima!

Senior Member
    Data înscrierii
    25.11.2011
    Locație
    Turda
    Posturi
    374

@vic1alb: zeama de lamaie contine vitamina C da problema ii ca sa distruge in momentu incalzirii pe rezistenta. Mai contine si acid citric si aici parerile in impartite iara, unii sustinaind ca ar fi cancerigen.
    Mai grav ii cu unele arome care pot contine diacetil sau alti compusi care pot bloca ireversibil alveolele pulmonare si singuru tratament ar fi transplantu. Majoritatea aromelor alimentare care au gust identic de unt sau alte produse lactate contin diacetil si producatorii de arome pentru vapat o inceput de ceva vreme sa le marcheze clar, cel putin din ce vad la Flavorart.

Romanes eunt domus
    R Tape loading error, 0:1

Member
    Data înscrierii
    26.04.2012
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    70

@ventzel
    evident ca am spus in gluma despre aportul de vit C... la cateva picaturi de lamaie, nu stiu cata vit C ar fi. Interesant este faptul ca << Mai contine si acid citric si aici parerile in impartite iara, unii sustinaind ca ar fi cancerigen.>>. Oare acidul citric NATURAL sa fie cancerigen? Mai tare decat alte substante pe care la ingeram in cantiati muuult maui mari?
    Iar de ciuda am pus si un pic de vodka (3-5 pic) sa vad cum e!!!
    Atept aromele "exotice" folosite pe vremuri de "flower power".
    Toate cele bune!

Senior Member
    Data înscrierii
    12.04.2012
    Locație
    Bucure?ti
    Posturi
    226

@vic1alb Dac? îmi permi?i s? intervin eu nu v?d nici un motiv pentru care aromele naturale (a se citi -diverse extracte rudimentare din plante care con?in ?i multe alte substan?e pe lang? cele necesare aromei-) ar fi mai s?n?toase decât un extract sau produs de sintez? cu puritate foarte mare (care teoretic con?ine doar molecule din substan?ele necesare aromei ?i este realizat de cele mai multe ori de un laborator profesional).

Î?i recomand acest articol, foarte interesant zic eu: http://www.scientia.ro/homo-humanus/75- ... icale.html

Edit:

dau doar un exemplu din articolul de mai sus: "Producând chimicale în laborator, putem s? control?m exact ce se folose?te ?i cât de mult ?i s? elimin?m unele dintre impurit??ile ?i efectele toxice prezente în unele surse naturale."

A?a c? sfatul meu este s? evita?i s? inhala?i diverse "tincturi" homemade a c?ror compozi?ie chimic? nu o cunoa?te?i pentru c? unele cu siguran?? sunt periculoase. ?i sunt sigur c? mul?i îmi vor da dreptate legat de ce zic aici. Nu cred c? se merit? s? v? risca?i s?n?tatea. Mai bine da?i arom? lichidelor f?cute cu esen?e speciale pentru vapat.

Member
    Data înscrierii
    26.04.2012
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    70

citez: <<Asa cum oamenii nu se pot imparti doar in OAMENI BUNI si OAMENI RAI, rezultatele actiunilor lor pot fi la un moment dat bune, devenind rele si invers, iar CHIMIA este un domeniu in care oamenii au dat frau liber imaginatiei si creativitatii. Vorbeati in articol despre realizarile magistrale ale trecutului in domeniul chimiei. Fiti obiectivi! Alchimia era o parte a CHIMIEI trecutului...
    De acord ca este bine sa ascultam ambele parti pentru a lua o hotarare echilibrata. Acest articol insa pare a fi scris de un avocat. Cei care au citit cat de cat ceva stiu ca atunci cand generalizezi produci o eroare grava. Aceia dintre noi care isi fac griji despre sanatate nu generalizeaza, insa isi pun intrebari, sunt coincidente prea mari, iar faptul ca cererea de hrana devenita tot mai mare si datorita numarului tot mai mare de suflete pe planeta, a dus la crearea de alternative. Nu este o solutie sa incriminam, dar nici sa trecem in extrema cealalta si sa ignoram evidentele. Sigur va veni vremea adaptarii, pentru ca organismul uman s-a adaptat de-a lungul evolutiei sale si se va adapta si acestui stil de viata, insa in momentul actual organismul uman nu stie ce sa faca si cum sa sintetizeze ceea ce primeste, altceva decat era obisnuit. Organismul uman este de fapt o bio-psiho-masina. Toate transferurile se fac prin reactii biochimice, iar interpretarile stimulilor se fac prin reactii biochimice la nivelul celulei nervoase - neuronul prin sinapsa cu alt neuron. Dar ce spuneti despre substantele neurotoxice pe care le gasim in componenta unor alimente, adesea sub forma de coloranti!? Cum credeti ca ajuta aceasta substanta CHIMICA INVENTATA DE OM in mentinerea sanatatii organismului?! Acesta este doar un exemplu.
    Se spune ca "drumul spre Iad este pavat cu bune intentii." S-a plecat de la o idee nobila, dar adesea oamenii de stiinta care au dorit decat imbunatatirea situatiei, oricare ar fi fost ea, s-au trezit in mijlocul unor "conjuncturi" din care aveau o singura iesire. Nu este un scenariu de film, este realitate. Iar pentru ca a venit vorba despre film, va recomand documentarul "Food" in care se prezinta un caz real al unui copil care a murit in 12 zile pentru ca a mancat 3 hamburgeri. Cei care sunteti pro veti obiecta, poate veti avea dreptate, dar sunt sigura ca veti considera totusi NEFIREASCA hranirea vitelor doar cu compusi CHIMICI CREATI DE OM pe baza de porum si extragerea fecalelor de catre om direct din animal, pentru ca organismul lor era obisnuit cu alt tip de hrana. Nu se poate scrie un articol in care se subliniaza numai partile bune ale unei povesti sau doar partile rele. Orice jurnalist stie ca un articol este bun daca acopera ambele fete ale monedei si mai ales daca lasa omului libertatea de a alege. Nu sunt o impatimita a campaniilor din media care prezinta numai partile rele ale chimiei, dar nu pot fi insensibila la efectele secundare si victimelor colaterale ale unor inventii ALE OMULUI IN DOMENIUL CHIMIEI. Domeniul pe care l-ati ales pentru articol este foarte complex si foarte general si in opinia mea nu se poate epuiza intr-o singura parte. O documentare riguroasa pentru articol ar fi scos la iveala si alte aspecte ale "beneficiilor" chimiei. Sigur ca a dus la progres, dar as vrea o comparatie a modului cum ajuta ACUM chimia versus cum dauneaza. Dar mi-as dori o documentare obiectiva si riguroasa.>>

stiu ca e lung acest comentariu din pagina sugerata, dar merita citit. vis-a-vis de aceste "laboratoare profesionale".. nu vreau sa ma gandesc ce pot produce.
    eu totusi raman la ipoteza mea ca ce este natural/aproape natural este mult mai bun decat produsul de sinteza.
    buni vapori!

Senior Member
    Data înscrierii
    12.04.2012
    Locație
    Bucure?ti
    Posturi
    226

^persoana care a scris comentariul citat de dvs vorbe?te despre lucruri pe care nu le în?elege (de exemplu ce impact are o molecul? în plus sau minus într-un compus chimic ) folose?te termeni pe care nu îi cunoa?te ?i d? exemple de mituri urbane false.

Member
    Data înscrierii
    26.04.2012
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    70

O.K. Polemica se paote face ore in sir. Eu nu sunt chimist dar am vazut pe pielea mea, precum si altora ce poate face "acesta chimie".
    Chiar in acest moment beau o cana cu vin care contine sulfiti. Dar nu beau in fiecare zi un vin cu sulfiti.
    Asta e marea problema... folosirea chimiei, adica a produsilor sintetici intr-o masura rezonabila, astfel incat organismul sa ii poata elimina. Totusi discutia divagheaza, dupa parerea mea, spre alte "sfere de univers cosmic".
    eu voi incerca in continuare arome naturale (fie ele si daunatoare- zeama de lamaie, bors, ciorba de burta, etc), pana la capat (care capat?).
    Oricum, multumesc de interventie si mai astept useri cu pareri referitoare la acest aspect. - Eventual , admin/moderat sa mute intr-un topic nou, dupoa caz.
    stima si buni vapori!

Junior Member
    Data înscrierii
    02.05.2012
    Locație
    Iasi
    Posturi
    21

Salut! Am si eu o intrebare: Stie cineva ce marca/aroma de e-lichid aveau cartusele pe care le-am primit (5,pline,culoare maro) cand am cumparat tigara DSE901?

Tare buna era aroma aia...

Senior Member Avatarul lui DarkShadow
    Data înscrierii
    14.06.2011
    Locație
    Bucuresti- Dr.Taberei
    Posturi
    693

Citat Postat în original de mihai90
    Salut! Am si eu o intrebare: Stie cineva ce marca/aroma de e-lichid aveau cartusele pe care le-am primit (5,pline,culoare maro) cand am cumparat tigara DSE901?

Tare buna era aroma aia...

Iti sugerez sa intrebi vanzatorul de unde ai luat-o.
    De obicei scrie pe celofanul cu care vine cartusul.

Stima.

D

''Oamenii se pot indoi de ceea ce spui, dar vor crede ceea ce faci.'' - Lewis Cass

Subiecte similare

1. Ce parere aveti despre ...
    De RAZVPS în forumul Discutii generale
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 29.09.2014, 09:55
  2. Ce parere aveti de acest mod?
    De ForsaNR1 în forumul Incepatori
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 13.07.2014, 20:42
  3. a cumparat cineva de aici?
    De jhonutz în forumul Recenzii magazine
    Răspunsuri: 37