Pagina 3 din 38 PrimulPrimul 123451323 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 377

Subiect: "Pentru incepatori"

Senior Member
    Data înscrierii
    31.08.2010
    Posturi
    2.664

Re: "Pentru incepatori"

Hai sa va zic eu una tare....pe vremea can bagam analoage sotia mea nu zicea nimic,poate din cand in cand se plangea de miros dar atat! Eu nu deschideam geamul ca sunt friguros...mergeam pe ideea ca un parfum de camera sau ceva de genul rezolva problema,iar peretii daca se simteau deranjati de depunerile de pe ei nu aveau dect sa-mi faca o plangere scrisa,stampilata,semnata si cu vreo 2 timbre fiscale si puneam spaclu pe ei
    Mai fratilor scumpa mea sotioara nu zicea nimic,un sunet nu scotea,un gest nu facea...chiar daca nu a fumat in viata ei
    Si acum urmeaza partea interesanta
    De cand cu electronicele ce credeti ca face sotioara mea?
    pai fiti atenti :"...sa nu m folosesti aroma asta ca nu-mi place cum miroase..." sau"...te rog nu m vaporiza,nu mai vad la televizor..."
    Va vine sa credeti?!!!
    si totusi e adevarat!!....daca imi deschide geamul ii fac o programare la psihiatrie sau imi fac eu una la avocat...ca parca nu m-as apuca iar de analoage

Junior Member
    Data înscrierii
    03.11.2010
    Locație
    rm. valcea
    Posturi
    2

Salutare tuturor!

de 2 zile vaporizez si am reusit sa reduc analoagele de la 40/zi la 14 in primele 24 ore si 2 in ultimele 24 ore. e fantastic.
    am luat un kit ego, deci am in permanenta 2 baterii de 650mA si 3 cartomizoare pline, in buzunar. astea mi-au ajuns in cele 48 de ore de vaporiztor.
    cred ca acest kit este arhisuficient pentru un fost fumator de 2 pachete analoage pe zi, malboro rosu. e-liquid folosesc dekang de18mg aroma kent. am incercat si 5*5 dar e prea tare, nu pot sa trag in piept, dar o folosesc ca pe trabuc, adica o pufai.

apropo de "scurgeri" la cartomizoare, nu imi curg decat daca le pun prea mult lichid.

spor la vaporizat

Member
    Data înscrierii
    29.10.2010
    Locație
    Arad
    Posturi
    81

OK, am 24 de ore de cand am inceput sa vapez. Detalii aici: http://vapersforum.ro/jurnal-pufaito...lone-t245.html
    Kitul cu care am inceput este bazat pe bateria eGo USB (cu adaptor priza si auto), atomizor 510 (2buc.) cu mustiuc de picurare si (10)cartomizoare 510 (plus acesorii: trusa eGo si toc cu snur). Plus o gramada de diverse e-lichide (de serie si de facut retete proprii)
    Urmeaza probabil bateria de 900 (ca rezerva) si restul atomizoarelor / cartomizoarelor.

neatza.
    sa incepem cu inceputul.
    desi am 3 saptamani de aburit (cu o singura tentativa de analoage soldata cu tuse si plamani pe trotuar), stiu ca nu-s nici pe departe experimentat.

cu ce am inceput:
    kit-ul standard de dse901 - 1 baterie de 180 + 1 atomizor + 5 cartuse + 10 ml Dekang Tobacco high.

abureala mare, fara analoage, fericire si floricele pe campii, toate bune si frumoase numai ca... ma tinea bateria incredibil de putin. mai ales ca, asa cum stiti, pufai mai des la vapori decat la tigara analoaga.

fiind in pana de bani, n-am gasit oameni buni cu suflet bun care sa ma ajute sa-mi platesc TVA-ul la firma si sa-mi iau naibii inca un kit )

asa ca am acceptat compromisul E-Health.
    mare grozavie. mi s-a parut tigara perfecta.
    ca sa critic constructiv ceea ce am folosit 1 saptamana... zic: e buna, dar este cam de unica folosinta...
    dupa 5-7 zile da rateuri. nu-mi dau seama de la ce, insa cred ca este atomizorul.
    si pentru ca am dat un pumn de maruntis pe 2 E-Health complete, nu m-am straduit sa curat/spal atomizoarele.

asa ca mi-am luat chiar in seara asta... o a doua baterie dse901 + 1 atomizor. de data asta pe negru si bateria mai mare.
    well... desi multi spun ca bateria mare necesita o putere de suctiune mai mare, tin sa precizez ca mie mi se pare invers...
    se activeaza imediat si trag lejer din ea. chiar usor, as spune.

de la ora 21:05 (acum e 01:22) incerc sa termin nenorocita asta de baterie pentru a o pune la incarcat si pentru a ma baga la nani, langa ursuleti.
    nu vrea!
    si tin sa spun ca pufai ca lumea la ea.
    apropos, fumam o medie de 1,5 pachete / zi. spun medie caci munca ma face sa stau 1-2 zile treaz si bag si 2,5 pachete/zi, dupa care cad lat 2 zile, timp in care nu stiu pe ce lume sunt, d-apai sa mai si fumez. asta ca sa va dati seama de ritmul in care vaporizez.

concluzii?
    ca incepator ma descurc cu dse901, dar prefer bateria mare (si neagra :P ) - ca lichid, incerc acum, si am un Throat Hit incredibil, Melon high Dekang.
    in viitor vreau sa dau bateria mica pentru una mare + diferenta si... astept sfaturi de la voi.

sa-mi iau eGo? as vrea eGo de la SLB...
    care e diferenta intre atomizoare? conice si cilindrice... ca am ametit. e diferenta de ... ? ce?

multumesc ca m-ati citit. ne revedem dupa o scurta pauza.

Sa pufaiti... bine !!

ok...
    m-am decis.
    imi mai iau o linie neagra pentru dse901 - atomizor+baterie+caruse si apoi, SIGUR ma bag pe eGo.
    dar, va rog, aratati-mi diferente intre Joye si Sailebao...

mie mi s-a recomandat Sailebao cum ca ar fi produsul original.

poate are cineva experienta cu ambele tipuri, avand in vdere ca nu intotdeauna facaturile (sau licentele) sunt mai proaste decat originalul.

astept, multumesc!

Member
    Data înscrierii
    29.10.2010
    Locație
    Arad
    Posturi
    81

Primul "eGo" pe care l-am vazut (pe net) a fost de la Sailebao (asta pentru ca - cel putin asa mi se pare mie - cea mai "frecventa" oferta intalnita pe www-urile romanesti este cea de DSE901 lansat de Sailebao) si era prezentat ca fiind "ultimul racnet" al firmei respective, "o e-tigara din clasa premium". Si eu am crezut initial ca ei erau "originalul" dar apoi mi-am dat seama ca lucrul acesta e valabil doar pentru DSE901 (care, intr-adevar, e original Sailebao) nu si pentru Joye eGo.
    Faptul ca Sailebao a inceput sa produca eGo si ca prezinta asta ca pe o mare realizare mi s-a parut ca spune mult despre acest produs si m-a facut sa caut originalul (Joyetech si(!) Janty).
    Nu stiu cum e eGo de la Sailebao, pentru ca nu l-am incercat.

Member
    Data înscrierii
    29.10.2010
    Locație
    Arad
    Posturi
    81

Hmm... am impresia ca discutia de aici (http://vapersforum.ro/shop-vapersclu...-ego-t165.html) se refera exact la...

Senior Member
    Data înscrierii
    16.12.2010
    Posturi
    197

Salutare tuturor si bine v-am gasit!

De ieri dimineata sunt posesorul unui kit Joye Ego si deoarece aici pe forum mi-am facut "scolarizarea" in ultima sapt poate este bine si pentru alti incepatori sa le impartasesc din experienta primelor 48 de ore in lumea ET.

Am fost un mare fumator de analoage pana in urma cu doi ani cand, cu un mare efort mare de vointa, am reusit sa ma las complet vreo 4 luni.Apoi am trecut la trabucuri si tigari/tigarete de foi nu din dependenta de nicotina ci pt ca intotdeauna mi-a placut pur si simplu sa fumez si imi lipsea asta.

Am comandat ca si kit initial de plecare un Ego clasic, doua cartomizoare XL si 4 arome de Dekang (PG), respectiv Camel, Ruyan, Flue Curred si Red Bull, concentratie de 18.

Prima experienta cu atomizorul e fost extrem de simpla: pe primul l-am bulit in primele 5 minute .Am montat instalatia dupa ce am desfacut coletul de la curier si din prea mult entuziasm am uitat ca ar trebui si niste lichid ca sa functioneze.Asa ca am tras cam 5 fumuri, cred ca avea un pic de lichid in atomizor, l-am epuizat rapid si apoi am inceput sa simt gust de ars si de metal, am insistat in continuare si gustul ala oribil s-a imprimat inclusiv in cartusul cu lichid (pe care l-am adaugat ulterior, dar cam tarziu).
    Nu va mai spun ca toata ziua de ieri mi-am petrecut-o vaporizand cu al doilea atomizor care merge excelent si incercand sa-l resuscitez pe primul.L-am spalat cu apa, cu cola, l-am uscat cu un uscator de par, l-am suflat cu aer comprimat, l-am zgandarit cu o penseta, inclusiv am taiat din el niste fire subtiri si albe, care pareau arse la capete si pe care cred ca le-am smuls eu din el.Ba mergea, ba nu mergea, ba scotea fum cat de cat, ba nu...In fine, aseara m-au lasat nervii si rabdarea asa ca i-am mai tras si o baie in apa clocotita pt 2 minute si l-am lasat pana azi la uscat.Cand l-am pus inapoi pe baterie nu mai scotea gram de fum in schimb pocnea extrem de ciudat si am observat ca sar niste chestii din interiorul lui in momentul in care declansez bateria.Am mai miscat un pic cu penseta tot ansamblul din interior si am reusit sa prind o pozitie in care scoate ceva fum dar sfaraie ciudat si nu se compara cu cel bun asa ca deocamdata o sa-l tin de backup.

Comparatie ET (cu atomizor) vs tigarete de foi : nivelul de fum/vapori satisfacator, nivelul de nicotina la fel dar TH-ul mult sub cel al analoagelor, am avut o adevarata problema la cafea azi dimineata, nu a lipsit mult sa iau o analoaga in mana.Adica e relativ ok la pufait toata ziua dar prima cafea + tigareta de foi erau gimnastica de dimineata pt creierul meu si mi-am dat seama ca tb sa gasesc o solutie la asta.Asa ca mi-am zis sa incerc si carto,am incarcat unul cu Flue Curred, am tras primul fum si surpriza: TH aproape cum mi-as fi dorit, vapori mai putini decat la atomizor, aroma extrem de puternica, chiar mult prea puternica as spune pt ca am inceput dupa o ora sa am dureri de cap (nu stiu daca aroma de la lichid e de vina sau cartomizorul" proceseaza mai bine decat atomizorul).

Primele impresii despre lichide: au un miros extrem de dulce pt preferintele mele, mi se pare ca aromele sunt apropiate intre ele si mi-au last o senzatie de gat uscat si de sete permanenta pe care nu o aveam de la analoage.Tb neapart sa gasesc niste arome care sa se apropie cat mai mult de cele de tutun si sa nu fie dulci, orice recomandare in sensul asta e de mare ajutor.Din cate am mai citit pe forum ar fi bine sa incerc si VG sau ul alt brand (ecopure) dar nu stiu unde gasesc, poate imi recomandati careva o sursa de incredere.

Member
    Data înscrierii
    18.11.2010
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    85

Acele fire subtiri si albe pe care le-ai scos din atomizor constituiau un fitil care conduce lichidul intre punte (plasa metalica) si rezistenta de dedesubt (elementul care se incalzeste si fierbe lichidul). Daca le-ai indepartat, atomizorul devine inutilizabil. Nu stiu din ce material e fitilul ala, dar e foarte rezistent la temperatura, l-am incercat cu o bricheta: nu arde, nu se topeste, se inroseste, devine portocaliu, chiar spre alb stralucitor si dupa ce se raceste redevine alb cum a fost initial... parea ars... cred ca de fapt reziduurile de la putinul lichid ars ii dadeau acel aspect. Am descoperit acum cateva zile (de fapt am redescoperit, dar nu ma mai gandeam la el) un material similar, daca nu o fi chiar acelasi, intr-un uscator de par defect. Este un fitil multifilar cam de aceeasi grosime cu cel din atomizor, pe care e infasurata rezistenta, cu rolul de a o mentine pe pozitie in caz ca se supraincalzeste, sa nu se "lase" si sa faca scurt intre infasurari. Cu prima ocazie, o sa-mi fac o rezerva de fitil din asta... dintr-un feon poti recupera cateva zeci de cm. Daca gasesti asa ceva si reusesti sa introduci o bucatica sub punte, ai sanse sa faci atomizorul ala sa mearga ca nou. Daca nu vrei sa te complici, ia-ti gandul de la el ca backup.
    Pentru TH incearca Coffee... din ce am incercat eu pana acum, asta mi s-a parut cel mai... depinde si de furnizor... inainte luam dintr-un loc, ultima sarja am luat din alt loc, comune RY4 si Coffee, ca astea mi-au placut cel mai mult, sunt diferite ca aroma, imi plac mai mult cele de acum. Cafeaua de la al doi-lea are gust mai apropiat de cafea prajita fata de primul care mai degraba avea gust de ciocolata arsa si pot spune cu certitudine ca e de la lichid, pt ca inca mai am putin din primul si l-am tot alternat cu ultimul in acelasi cartus si acelasi atomizor. Sticlutele si etichetele sunt la fel, cu deosebirea ca astea din urma nu au capacul marcat YNDK si inscrisul e in romana cu data fabricatiei si data expirarii.

Junior Member
    Data înscrierii
    03.02.2011
    Posturi
    22

Cat este de periculos sa pui lichid direct in atomizor?
    Daca e prea stupida intrebarea rog un moderator sa stearga mesjul
    AUD UMBRE MENTOLATE

Subiecte similare

1. Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 06.12.2013, 18:55
  2. wood-mod cu buton fara electronica....("mecanic")
    De daniel1984 în forumul baterii
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 08.03.2013, 22:15
  3. Răspunsuri: 34
    Ultimul post: 10.10.2012, 19:59
  4. Habarnisti! Dupa premiza: "Nu stim..dar ne pricepem"
    De UltrAs81 în forumul Recenzii magazine
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 28.08.2011, 15:23

Marcaje

Marcaje

Permisiuni postare