Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Joytech cuboid 200w

Exclamation Joytech cuboid 200w

Salut. Nu de mult am primit un mod joytech cuboid 200w, insa l-am primit fara atomizor. Chestia ii ca eu nu stiu foarte multe despre moduri. M-am dus la un shop deasta de electronice si mi-o dat tipul de acolo ceva.. da parea ca nici el nu stie tare bine. Cand trag din mod atomizorul arde, Tare!!! nu ca as folosi la 200w dar ma lasa sa cresc pana la 80 doar. De ce? Multumesc

Re: Joytech cuboid 200w

Salut,
    Din ce stiu eu, Cuboidul are limitare din circuitul lui, din board, in functie de rezistenta din atomizor.
    Ce atomizor ai si ce rezistenta iti arata?

are 1.37 ohm

Sa inteleg ca e un atomizor MTL? La ohmii aia presupun ca setezi watii jos, sub 20W, corect?

asa ar trebui? sa fie sub 20? chestia ii ca nu stiu diferentele intre atomizoare. is paralel. da ce pot sa iti zic ii ca am dat 70 de lei pe el si cand trag se incalzeste tare atomizorul si ma arde la buza.
    asa arata

Oh esti paralel, e mai ok pentru un build de aburi decat daca ai fi serie.

Asa si ceva folositor:
    - probabil ai prajit rezistenta curenta, cand o pui pe cea noua astepti 10min sa intre lichidul bine in bumbac
    - pentru rezistente peste 1ohm incepi de la 10w si cresti cu cate 0.5w (pana gasesti un balans intre aroma/aburi), atomizoarele care suporta rezistente asa mari sunt pentru stilul de a fuma asemanator al tigarii - MTL 'mouth to lung'
    - daca atomizorul suporta rezistenta sub 1ohm atunci duce mai inspre 'direct lung' - DL unde poti trage direct in piept aburul, aici de'abia poti sa ii dai la 30w din prima si repeti aceeasi schema pana ii gasesti balansul aroma/aburi

Din ce am zis mai sus tragi concluzia - cu cat e mai joasa rezistenta cu atat ii dai mai multa putere.

atomizorul nu are legatura cu numarul de wati pe care pot sa ii cresc? sau doar siguranta are? chestia ii ca eu nici nu fumez cu nicotina. vreau sa schimb narghileaua cu modul si chestia care ma intereseaza in mod principal ii sa scoata mult fum.

- - - Actualizat - - -

si multumesc pentru raspunsuri!

E cazul sa te documentezi un pic cum sta treaba cu vapatu' asta. Era mai util daca o faceai inainte sa dai banii, dar inca nu e prea tarziu . Primul lucru nu-i siguranta, ca nu "sare", e un fir rezistiv infasurat intrun bumbac care se imbiba cu lichid. Te rog sa cauti ce inseamna atomizor si ce inseamna rezistenta, asta ca sa intelegi ce parti componente au, cum functioneaza, cum ajunge lichidul sa fie vaporizat etc.
    Daca vrei sa inlocuiesti narghileaua sigur nu te ajuta un atomizor cu rezistentele alea de 1 ohm si ceva. Cum explica si colegul mai jos, ai doua feluri de vapat MTL si DL. Tu cauti DL, inhalare vapori direct in plamani similar cu o narghilea. Pentru asta, cel mai probabil, ai nevoie ori de alt atomizor care sa aiba rezistente sub un ohm (chiar sub 0.5ohmi) ori, daca asta pe care il ai, al carui denumire nu vad sa o fi scris pe undeva, are si alte rezistente muuult mai joase ca ohmi. Apoi, atomizorul trebuie sa fie aiba destul flux de aer, astfel incat in momentul in care bagi wati in el si tragi nu vei arde instant bumbacul si/sau buzele/gatul/capul.
    Atat deocamdata.

Surse de documentare:
    - acest forum, in zona Incepatori sunt primele postari fixate, ia si citeste
    - mai este un forum (intotdeauna m-am intrebat, pot pune linkuri de dincolo? )
    - youtube - sunt zeci de review-ari, recunosc ca nu stiu si romani
    - google - pur si simplu cauta ce nu intelegi

Marcaje

Marcaje

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •