Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Ajutor mixare lichid

Question Ajutor mixare lichid

Salutari,

Mi-am luat de curand niste sticlute "magice" sa incerc sa imi fac singur lichidul pentru atomizor.
    M-am uitat la ceva tutoriale si in mare, am inteles care e smecheria. baza + aroma + nicotina = magic nimic greu.
    La recomandarea unui tip de la vapez am luat asa:

o sticluta de 100ml Cloud Vape Silver Standard (presupun ca se refera la volumul sticlei si nu la cat lichid are?)
    o sticluta de aroma Caramel de 10ml
    3 sticlute de Nicshot 10ml/20mg

Mi-a zis si cam cum ar trebui sa le amestec dar fiind in graba, nu prea am tinut minte.

Partea cu aroma am inteles-o. Scrie destul de explicit pe sticla cat trebuie bagat 5-10% din cantitatea totala care vreau sa o obtin.

Partea care nu o inteleg e ce cantitate de nicshot bag la baza. Asta pentru ca nu imi pot da seama de tarie... yet. Ca idee, pana o sa imi dau seama cum sa imi fac lichidul singur, folosesc Liqua (10ml) de concentratie 12mg/ml ceea ce mi se pare tare pe langa un pachet de tigari de genul Dunhill Negru.

O alta nedumerire este legata de ce concentratie are baza. gen procentajul PG/VG. asta daca are... pe sticla scrie propilen glicol si glicerina vegetala. atat.

M-am uitat peste calculatoarele de solutii, dar ma baga si mai rau in confuzie pentru ca nu am toate datele de pe sticlute (sau mi se pare ca nu le am).
    Daca am bagat corect datele, la 100ml de lichid bag 60 ml baza, 10 ml aroma, si 30 ml nicotina? again, nu imi dau seama cat de tare e pt ca nu am un punct de referinta. ma repet.... liqua-ul de 12mg/ml mi se pare tare.

Sper sa imi reduca cineva din gradul de "nubism".
    Multam!

Re: Ajutor mixare lichid

uite niste calculatoare mai simple:
    https://www.vapers-one.ro/calculator-lichide
    http://tigaraego.com/calculator.html

- - - Actualizat - - -

ar fi bine sa suni la vapez si sa intrebi ce procent de VG si PG are baza ta, la fel si shootul de nicotina. pentru ca dupa ce o sa adaugi shoot-urile de nicotina peste baza precum si aroma o sa obtii un lichid care va avea mult PG si nu stiu cum il vei tolera.

Re: Ajutor mixare lichid

) daca am tolerat liqua de 12 pana acum cred ca o sa tolerez si altele. am aflat de la un coleg de munca, silver standard ar trebui sa fie 60/40.
    cat despre mix pana la urma am folosit un flacon gol de liqua si am bagat 6 ml de baza, 3ml de nicshot si 1ml de aroma. acum l-am lasat sa se macereze. ce iese iese. experimentam.

Marcaje

Marcaje

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •