Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 40

Subiect: Metode antiinfectare, asepsie si antisepsie

Senior Member
    Data înscrierii
    08.11.2010
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    236

Re: Metode antiinfectare, asepsie si antisepsie

Am tot citit acest topic si sunt din ce in ce mai nedumerita.
    Intrebarea mea este: toate aceste precautii vis a vis de lichide home-made sunt ca sa nu se dezvolte in lichide germeni si bacterii. Ca ele sa ajunga in sticlute trebuie sa fie prin preajma, deci eu sunt oricum expus contaminarii, nu?(ca manipularea de catre mine a lichidelor produce contaminarea)

Pe urma wikipedia zice despre PG la un moment dat ca
    "Studies conducted in 1942 by Dr. Oswald Hope Robertson of University of Chicago's Billings Hospital showed vaporized propylene glycol inhalation in laboratory mice may prevent pneumonia, influenza, and other respiratory diseases. Additional studies in monkeys and other animals were undertaken to determine long-term effects, especially the potential for accumulation in the lungs. After a few months of treatment, no ill effects were discovered"
    Ceea ce nu inseamna prea mult,ca 1942 a fost demult, da' asa, ca chestie, cum verificam diverse informatii de pe internet?

Pe urma partea cu bucataria. Din cate stiu eu sunt bacterii, germeni si ce-or mai fi peste tot. Este imposibil sa nu intri in contact cu ele. Organismul are si metode de aparare, caci nici o igiena, oricat de drastica, nu te poate ferii de toate, tot timpul. S-ar putea sa fie o diferenta intr-adevar intre chestiile inhalate si chestiile ingerate dar nu stiu cat ar conta, si de aceea aleg sa fac ceea ce mi se pare mie corect si suficient.( adica daca nu stiu precis merg pe "educated guess" din ceea ce stiu) Nu vad de ce-as steriliza sticlutele daca nu sterilizez si mustiucele. Si pe urma farfuriile si paharele si tacamurile si servetelele si masa si toata incaperea si pe urma nu mai ies din casa ca ma contaminez. Undeva trebuie sa existe o limita, ca altfel ajungem la balamuc, si asta si-o traseaza fiecare.
    Sper ca n-am suparat pe nimeni, asta e parerea mea proprie si personala.

Senior Member Avatarul lui vali74
    Data înscrierii
    28.06.2010
    Locație
    Giurgiu
    Posturi
    137

Cel mai important este ce fel de bacterii, germeni sau virusi , ca sint bacterii care sint benefice corpului uman.
    Sa te feresti de de bacterii sau virusi este imposibil chiar si intr-o sala de operatii.
    Sa nu uitam ca pe, si in corpul uman exista 1,5 kg de microorganisme care practic ajuta corpul sa functioneze normal

Senior Member
    Data înscrierii
    29.06.2011
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    104

Citat Postat în original de mautzumic
    .... si de aceea aleg sa fac ceea ce mi se pare mie corect si suficient.... Undeva trebuie sa existe o limita, ca altfel ajungem la balamuc, si asta si-o traseaza fiecare.
    Cam asta e ideea cred. Nu sterilizez sticlutele, doar le spal pe cele noi . Curat masa, ma spal pe maini, masor cu seringi. Prefer la bucatarie pt ca am lumina destula, pot intinde pe masa si stau comod pe scaun. Chiuveta e aproape si ma pot spala pe maini cand e nevoie.
    N-am nici o garantie in privinta esentelor si bazelor dpv mod de ambalare si productie si atunci de ce as exagera eu acasa?

Multumesc mult pentru articol, m-a ajutat enorm pentru dry-burn, pas cu pas s-a intamplat exact ca in descriere.
    La unu din atomizoare am o problema acum, pt ca a ramas lipit fitilul pe rezistenta si nu am reusit sa il introduc inapoi in orificiul acela de alimentare...
    Pana la urma, dupa incercari repetate, s-a destramat de tot si l-am aruncat...
    Insa rezistentele sunt ca noi, iar la cel care are inca fitilul, a revenit aroma.
    Multumesc inca o data pentru descrierea exacta a procedeului !

Senior Member
    Data înscrierii
    11.05.2012
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    308

Citat Postat în original de executivul
    Considerente privind lichidele:

- Tineti sticlutele cu lichid intr-un loc intunecos (cutie, sertar).
    - Nu tineti lichidele la frigider, variatiile mari de temperatura fac mai mult rau decat bine, si cum voi nu veti sta sa vapati in frigider mai bine tineti lichidul afara. ideal e un loc racoros, dar cum nu toti avem camere termostatate acasa va recomand ultimele sertare de jos de la birou (jos e mai rece) sau o cutie in camara (daca e mai racoare decat in resul casei, nu e valabil pt cei cu frigidere/masini de spalat in camara).
    - Un lichid concentrat cu nicotina (baza) are o durata de viata cam de 2 ani la temperatura camerei. Daca va procurati o cantitate mai mare e ok sa o tineti in sticlute de 30-50 ml la frigider, si sa o scoateti pe masura ce o folositi, DAR o data ce ati scos o sticluta nu o mai bagati inapoi si o scoateti iar (pct de mai sus).
    De ce spui ca variatiile de temperatura fac mai mult rau decat bine? Ai gasit ceva documentari in sensul asta?

Totusi, pe sticlutele Dekang, si la ei pe site, scrie "keep in refrigerator for extended life", deci pt o viata indelungata, nu pt pastrare pe perioade lungi (storage). Deci de unde chestia cu variatia de temp care ar face rau?

Senior Member
    Data înscrierii
    22.04.2012
    Locație
    Oradea
    Posturi
    1.085

eu imi tin tigara in buzunar, fara protectie pe mustiuc, vreo 3-4 colegi mai vapeaza din a mea...
    nu am nici herpes, nici nu am racit, si nici insarcinat nu am ramas

fostul sef al tatalui meu mergea in gradina si dupa ce venea intotdeauna manca cu mainile murdare si l-am intrebat de ce nu se spala...

mi-a raspuns asa:
    tu cand erai mic si mancai nisip cand nu erai supravegheat te spalai pe mana? tu cand veneai de la joaca si sareai dupa paine te spalai pe mana? cand mergeai dupa fotbal, deschideai robinetul si beai apa din palma te spalai inainte? vezi... si nici nu prea te imbolnavesti... in schimb frate-tau stand la calculator, fara sa iasa la joaca si se spala intotdeauna e mult mai des bolnav... 1 din 4 saptamani e la pat racit... e vezi... crezi ca organismul nu cere ca sa se poata apara dupa?

sa zic asa... in alti termeni... daca iei o teava asa de OL45 si faci arbore cotit... va tine... pana se deformeaza... dar daca o calesti si o supui unor tratamente termice, va rezista...

deci si prin urmare... sa fie ok... lasa mai bine chestiile astea...
    cam tot ce pot spune... lichidele nu se ating cu mana si gata
    inainte de meshare sau silicare ) sa zicem asa te speli sa nu ai grasimi punct

Senior Member
    Data înscrierii
    14.07.2011
    Posturi
    813

stiam eu de ce in privinta sanatatii prefer sfaturi de la medici si nu de la mecanici...
    Once again, back, is the incredible

Confucius say: "Karma's a bitch"

Senior Member
    Data înscrierii
    22.04.2012
    Locație
    Oradea
    Posturi
    1.085

ma rog ) eu mi-am spus cum procedez eu si inca nu am murit si ma simt si bine...

Senior Member
    Data înscrierii
    25.11.2011
    Locație
    Turda
    Posturi
    374

Citat Postat în original de hesit8
    eu imi tin tigara in buzunar, fara protectie pe mustiuc, vreo 3-4 colegi mai vapeaza din a mea...
    nu am nici herpes, nici nu am racit, si nici insarcinat nu am ramas

fostul sef al tatalui meu mergea in gradina si dupa ce venea intotdeauna manca cu mainile murdare si l-am intrebat de ce nu se spala...

mi-a raspuns asa:
    tu cand erai mic si mancai nisip cand nu erai supravegheat te spalai pe mana? tu cand veneai de la joaca si sareai dupa paine te spalai pe mana? cand mergeai dupa fotbal, deschideai robinetul si beai apa din palma te spalai inainte? vezi... si nici nu prea te imbolnavesti... in schimb frate-tau stand la calculator, fara sa iasa la joaca si se spala intotdeauna e mult mai des bolnav... 1 din 4 saptamani e la pat racit... e vezi... crezi ca organismul nu cere ca sa se poata apara dupa?

sa zic asa... in alti termeni... daca iei o teava asa de OL45 si faci arbore cotit... va tine... pana se deformeaza... dar daca o calesti si o supui unor tratamente termice, va rezista...

deci si prin urmare... sa fie ok... lasa mai bine chestiile astea...
    cam tot ce pot spune... lichidele nu se ating cu mana si gata
    inainte de meshare sau silicare sa zicem asa te speli sa nu ai grasimi punct
    Herpesu si deobicei inceputu de raceala is de natura virala, si din ce stiu io aici sistemu imunitar lupta singur. Din diferite motive(pe care nu le cunosc in totalitate) unii fac herpes, altii nu, cu toate ca fiecare luam contact cu virusu. Totusi io zic ca et face parte din obiectele personale asemanator cu periuta de dinti, pieptene, aparat de ras,etc si nu sa folosesc la comun. Oricum sa poate si mai rau mai ales ca in ultima vreme incepe sa ajunga la moda TBC-ul si alte boli despre care sa credea ca is numa cazuri izolate cu probabilitate de aparitei mare numa in anumite comunitati .

Bolile mainilor murdare(hepatita, dizenterie, febra tifoida, holera, parazitoze intestinale si altele incadrate aici) chiar nu-ti aduc nici un fel de avantaj. Nu dau imunitate deci le poti face de cate ori contactezi agentu patogen. Preventia ii mai simpla decat tratamentu si cred ca merita sa te speli pe maini.
    Cu calculatoru ii alta problema, in primu rand tastatura. Ii un mediu prielnic pentru tot felu de "animale": au temperatura potrivita, umiditate, intuneric, fragmente de piele si altele care ajung printre taste. Io personal o desfac bucati la un interval te timp si o spal.

Faza cu "calirea sistemului imunitar" ii incadrata dupa parerea mea la capitolu mituri (sub)urbane. O infectie nu aduce neaparat un plus in functionarea sistemului imunitar in viitor, da o infectie netratata corespunzator si prezenta in organism mult timp sigur o sa-l slabeasca(aviz amatorilor de carii/cariere care sustin ca granulomu de la radacina dintelui netratat le "antreneaza" sistemu imunitar si o sa aiba perforamnte mai bune).

Ca o concluzie personala: ma spal pe maini pentru mine si pentru cei din juru meu cu care intru in contact direct/indirect. (Contra)exemplu: ai pe cineva care mere la buda si iese de acolo ca vita ,fara sa sa atinga de sapun si apa, pune mana pe clante, mancare si altele cu care tu (chiar daca te-ai spalat) o sa intri ulterior in contact, sigur o sa-ti folosesti mai mult sistemu imunitar . Daca nu ar fi fost inventata usa de la baie si io as fi fost primu care o proiecteaza, i-as fi pus o inchizatoare care sa blocheaza imediat dupe ce intri si sa deblocheaza numa dupa ce ai folosit apa si sapunu, ca pe unii nu-i poti lamuri numa obligat-fortat

Romanes eunt domus
    R Tape loading error, 0:1

Senior Member
    Data înscrierii
    06.03.2012
    Locație
    Ploiesti
    Posturi
    189

Citat Postat în original de ventzel
    Daca nu ar fi fost inventata usa de la baie si io as fi fost primu care o proiecteaza, i-as fi pus o inchizatoare care sa blocheaza imediat dupe ce intri si sa deblocheaza numa dupa ce ai folosit apa si sapunu, ca pe unii nu-i poti lamuri numa obligat-fortat
    BRAVOOO...de luat aminte pentru foarte multi.

Subiecte similare

1. Metode neconventionale de oxidare a unui mesh
    De innuendo în forumul Discutii generale
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 29.09.2013, 11:11
  2. Metode esentiale de vapare (si supravietuire)
    De Midnight Caller în forumul Incepatori
    Răspunsuri: 20
    Ultimul post: 07.03.2013, 11:51
  3. Metode curatare atomizor eGo-T
    De rider în forumul atomizoare
    Răspunsuri: 125
    Ultimul post: 06.10.2011, 23:08

Marcaje

Marcaje

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte