Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Incepator (Help!)

Junior Member
    Data înscrierii
    11.12.2015
    Posturi
    4

Incepator (Help!)

Salut. Am nevoie de ajutorul vostru.

Fumez de 18 ani, fara intrerupere. De cateva saptamani, am stat cu gandul de a trece de la fumatul clasic la tigara electronica.
    Zis si facut, de ieri am intrat in posesia unui starter kit eGo T2 de la S***emania (se vede si in poza de mai jos )
    Fara prea multe cunostinte in domeniu, mi-am ales si 2 sticlute de elichid HangSen (1 cu 24mg nicotina si aroma PallMall si 1 cu 18mg nicotina si aroma Dunhill) si... teapa!
    Mi-am turnat in atomizor prima oara PM-ul cu 24 mg, iar rezultatul este groaznic. Vaporii sunt inecaciosi, iar taria lichidului m-a facut sa tusesc, mai-mai sa dau si un plaman afara
    Dezamagit, m-am intors la fumatul clasic.
    In prezent fumez Benson & Hedges 100s Silver, cam 25 de tigari pe zi (astea au 6 la nicotina, 8 la monoxid, 6 la gudron).

Cu ce as vrea sa ma ajutati: ce sa-mi aleg si de unde, si mai ales, cum dau afara din atomizor elichidul ramas fara sa stric ceva.
    Multumesc!

Member
    Data înscrierii
    01.02.2010
    Locație
    Brasov
    Posturi
    39

Re: Incepator (Help!)

Salut ,

In primul rand e normal sa tusesti si nu doar din cauza tariei lichidului , ci doar prin simplul fapt ca plamanii tai nu sunt obisnuiti cu aburul ( Majoritatea fumatorilor curiosi , care imi cer modul sa traga din el parca isi "tusesc" plamanii afara si am lichid de 6mg... ) dar dupa o anumita perioada , in care plamanii se obisnuiesc devine mai placut ,

In al doilea rand , pentru a scoate lichidul , trebuie sa desfiletezi mustiucul negru si sa incerci sa il scurgi pe tot , sau pentru a mai buna golire poti da jos si rezistenta

Sper sa iti fie de folos ,

PS : Pentru 25 tigari / zii as recomanda alt setup , posibil sa consumi bateria foarte repede

Stima ,

Mihai

Exact asa e, eu cand am tras prima oara de la cineva i-am zis, dupa ce am tusit 10 minute, "cum dracu tragi otrava aia in tine?".
    Si uite ca se implinesc cativa ani de atunci , si n-am mai pus tigara in gura.

Oricum 24 mg/ml e tare, cam multa nicotina.

Daca imi aduc aminte, la genul asta de clearo, scoti lichidul exact la fel cum ii faci plinul.
    Citat Postat în original de constantin1 Vezi post
    Sarutmana de sfat stiam ca esti batranul cu Vamo

Junior Member
    Data înscrierii
    11.12.2015
    Posturi
    4

Multumesc pentru raspunsuri!
    Doar ce am dat afara vechiul lichid, si l-am inlocuit cu celalalt de 18mg. Astept 5 minute, sa vad care e faza...
    Revin.

Nu stiu daca mai esti p'aici, dar trebuie sa stii un lucru.
    Din clearo nu se trage ca din tigara, adica scurt si cu sete. Incearca sa tragi cat mai lung, nu inhala cantitati mari de abur acum, pana te obisnuiesti cu vaporii.
    Citat Postat în original de constantin1 Vezi post
    Sarutmana de sfat stiam ca esti batranul cu Vamo

Junior Member
    Data înscrierii
    11.12.2015
    Posturi
    4

Citat Postat în original de dripperu Vezi post
    Nu stiu daca mai esti p'aici, dar trebuie sa stii un lucru.
    Din clearo nu se trage ca din tigara, adica scurt si cu sete. Incearca sa tragi cat mai lung, nu inhala cantitati mari de abur acum, pana te obisnuiesti cu vaporii.
    Mai sunt
    Incerc sa ma obisnuiesc. E mai bine la 18mg.

Senior Member
    Data înscrierii
    27.09.2012
    Locație
    Sighetu Marmatiei
    Posturi
    418

Red9 (Bluehazard?) http://www.vreausavapez.ro/

Junior Member
    Data înscrierii
    11.12.2015
    Posturi
    4

Citat Postat în original de slavyk Vezi post
    Red9 (Bluehazard?) http://www.vreausavapez.ro/
    Da, mai activez cu numele ala pe Soft****a

Mersi, voi citi!

Ziua buna,
    Sunt proaspatul posesor al unui eVic AIO luat fara baterie (functioneaza cu un acum. 18650) si am urmatoarele nelamuriri, daca are careva amabilitatea sa ma ajute :
    - m-as dota un accu. Panasonic 3500mA cu PCB, cu aprox. 3mm mai lung decit cel standard; oare incape in mod-ul meu? Intreb deoarece firmele vinzatoare de accu. sunt extrem de reticente in a-ti primi produsul inapoi, deci n-as vrea sa experimentez pe banii mei.
    - daca are cineva modelul meu, as fi curios daca accu. 'flat top' pot fi utilizate; din ce-am vazut in mod, borna superioara cea pt. + este perfect plata (cam de marimea unei monede de 1 ban) ceea ce ma face sa cred ca nu va exista nici un fel de contact cu un astfel de acumulator. Mai pe romaneste, plusul de la accu. musai sa aibe mot.
    Multumesc anticipat.

Salut,

Pentru mod-uri sugerez doar urmatoarele modele de baterii 18650: Samsung 25R, Sony VTC 4/5/5A - testate de mine; Samsung 30Q si LG HG2 - laudate si recomandate de altii. Daca vrei sa stii mai multe despre bateriile cele mai bune pentru vapat cauta pe google - battery mooch (are si un grafic frumos cu recomandarile lui).
    Fara mot - nu am modelul tau, eVic AIO, dar m-am uitat la review-uri si bateria cu flat top sta destul de fix acolo. Daca pui cu mot ma gandesc ca ori nu incape, ori cand o scoti se lasa cu urmari negative. Flat topul va face contact, nu iti face griji. Daca stau si ma gandesc nici nu stiu daca am vazut mod la care sa fie recomandate alea cu mot.
    Iata si exemple de unde poti lua online:
    https://www.ivape.ro/moduri/sony-186...ml?search=sony
    http://www.voore.ro/acumulator-samsu...sub_category=1
    https://www.vapers-one.ro/acumulator...y=lg&results=3
    Nu e neaparat sa iei de aici, cauta cel mai bun pret si grija ca exista si clone.

Succes!

Marcaje

Marcaje

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •