Pagina 28 din 28 PrimulPrimul ... 818262728
Rezultate 271 la 280 din 280

Subiect: Cod roşu de prostie

Senior Member Avatarul lui zagga
    Data înscrierii
    24.10.2013
    Locație
    Iasi
    Posturi
    222

Re: Cod roşu de prostie

Citat Postat în original de dripperu Vezi post
    Este evident avantajul strategic pe care il au rusii in zona
    Asta e si miza. Sa nu-l mai aiba. Chiar pana si germanii isi doresc sa depinda cat mai putin de gazul rusilor. Daca Bashar e inlaturat, se poate intinde coarda pana in Qatar.
    Ultima modificare făcută de zagga; 29.11.2015 la 05:13.

Senior Member Avatarul lui Diss
    Data înscrierii
    16.07.2013
    Locație
    Estul Salbatic
    Posturi
    638

Idee excelenta! La anu’, de Halloween, turistii straini vor face excursii la Spitalul Judetean de Urgenta Craiova.
    “Domnilor politiceni, sunt Marin din Craiova si vreau să vă multumesc din inimă!
    Am fost internat săptămana trecută la Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Nr. 1 – Craiova.
    Exceptionale conditii, domnilor! Ar merita să organizati aici excursii horror pentru străini

Cei douăzeci si ceva de ministri care au trecut pe la Sănătate si-au făcut treaba excelent!
    Eu am avut apendicită, incă n-am iesit din spital. Sunt de 3 zile aici, dar deja am 10 boli in plus…
    Maxim 10! Ceea ce e ok, zic eu, că am auzit de la domnii de la Antena 3 că in Europa e mult mai nasol! Au dreptate cand zic ca la noi in spitale e perfect!
    Acum, serios, indigestia aia micută o să-mi treacă.

Micutul ăsta era prietenul meu. Il luam seara in pat langă mine si ii recitam “Gandăcelul”, de Elena Farago.
    Dar, aseară a murit.
    L-am trimis să se culce, a intrat intr-o spărtură din tavan si pur si simplu l-am văzut cum cade si moare.

Cred că nu ii prieste igrasia…Nici mie nu mi-a picat bine, se pare că am făcut o infectie usoară. Mi-a spus doctorul că după 3 luni de tratament in Turcia imi trece. Un fleac.
    Despre gandăcel…Asta e, o să-mi aleg alt prieten. Imi iau un soricel, că sunt cateva sute. Astia trăiesc mai mult.
    Doar că trebuie să am grijă ca nu cumva să ia vreo gură din mancarea bolnavilor! Că moare si el.

Sunt mandru că sunt roman si că spitalul cel mai important din Craiova are conditii atat de bune! Eu am fost miner 20 de ani la Lupeni. Nici de acolo nu am iesit cu atatea boli ca de aici!

Să revin: domnilor politicieni, vă multumesc si in semn de mare recunostita, vă invit să veniti la noi in oras să vă tratati! De orice. Vă tin pe toti intr-un salon, vă inchid aici si nu vă mai dau drumul o lună de zile!
    Din dragoste…
    O ultima rugaminte am: puteti sa ma internati data viitoare la Penitenciar? Uitati cum arata camera matrimoniala de la Gherla.”

Marin.

Sursa poze: jiti.ro
    PS: Lăsand gluma la o parte, in mizeria aia de spital sunt internati oameni. Care intră cu o boală si ies cu alte 50.
    Un tanar cu suflet, sătul de nesimtirea autoritătilor, s-a hotarat să incerce să strangă suma necesară renovării spitalului prin donatii.
    Eu zic că merită să il ajutăm. Aceasta este pagina lui.
    Vă multumesc.

People don't fail because they aim too high and miss, but becase they aim too low and hit.

Data înscrierii
    16.07.2013
    Locație
    Estul Salbatic
    Posturi
    638

Ma uit la știri și nu-mi vine să cred. O femeie din Pitești a fost călcată de propria maşină. Un Fiat 500, d-ăla nou, de nici o tonă. Care, însă, parcat în pantă fără frâna de mână trasă, te poate ucide lejer. Profesoara din Pitești a fost călcată cu două roți, și are bazinul și toracele zdrobite. Acum e la terapie intensivă.

Frate, nu vorbim de o dobitoacă. Nici de un bețiv. Vorbim despre e o profă cool, cel mai probabil, care uite, își cumpărase o mașinuță adorabilă. Păcat că n-a acordat tot atâta atenție și când a făcut școala de șoferi.... Pentru că dacă se implica un pic, n-ar fi făcut niciodată această greșeală, mersul și parcarea în pantă și rampa au capitole dedicate și într-un curs auto, și în legislația rutieră...

Doar despre asta este vorba. Dincolo de povestea jumătate tragică (femeia riscă să moară la modul cel mai serios), jumătate comică (eu n-am mai auzit până azi de cineva călcat de propria mașină!!!), rămâne relaxarea mult prea mare din cursurile școlilor de șoferi și din modul în care se dă examenul pentru permis.

"Ia spune, tată, ai vreo pilă prin poliție, să iau și eu permisul din prima?", l-am întrebat pe tata, când mă apucasem de școala de șoferi. Tata s-a uitat la mine mirat, apoi s-a încruntat și a început: "Ce să fac, mă? Pile, la permis? Și dacă omori pe cineva, după aia? Dacă mori tu, cu un copac în brațe? Poate ești prost și nu trebuie să conduci mașina niciodată. Cum să-ți pun pile?! Și apropo, dacă nu iei permisul din prima, jar mănânci, că avem treabă la țară, vara asta..."

L-am luat. Din prima. Am făcut școala de șoferi cu un fost pilot de încercare de la Dacia care nu m-a învățat aproape nimic despre șofat. "Mare căcat, să învârți de volan și să miști schimbătorul", mi-a trântit-o și m-a băgat în trafic din prima zi! Omul îmi vorbea despre cum să simt mașina, cum să mă port în trafic, cum să nu mă uit doar la ăla din față, să studiez vitezele celorlalți și să țin minte timpii de verde de pe semafoare, cum să nu mă enervez chiar dacă e plin de proști la volan în jur. Era un mare filozof și regret foarte tare că i-am pierdut urma.

Mi-am pierdut-o și pe a mea, ăla de atunci. Nu mai conduc cum conduceam. Conduc mai ... eficient. Forțez, mă bag... De când cu fotografia, am învățat să conduc fără mâini. Pe distanțe mici, cu viteze mici, mă uit ce-am în față și dirijez volanul cu genunchiul, având mâinile ocupate cu Nikonul. Poza de mai sus așa e făcută. Nu mă cert însă aproape niciodată în trafic și mi-am făcut un obicei numit "trei fapte bune". Adică las de la mine, când am prioritate, sau când partenerul de trafic e la ananghie încercând să iasă din parcare sau să intre în coloană. De trei ori în fiecare zi.

Azi am lăsat de patru ori. În față la "Giulia", un skodist, la vreo 25 de ani, aflat în fața mea, a făcut stânga și apoi a dat înapoi, într-o parcare laterală care nu i-a ieșit. Normal că mi-a hârjâit bara față. S-a dat jos și a putut să spună doar "am dat semnal....". "Ai dat, fraiere, dar nu te-ai asigurat și n-aveai loc", i-am spus în gând. M-am uitat la mașină - încă o zgârietură. Chef să mă duc la asigurări să scriu hârtii: zero. I-am spus "Sărbători Fericite" și m-am cărat.

Sper să fi învățat ceva, pentru că e clar că în școala e șoferi n-a învățat nimic.

Tie cum ți-a fost în școala de șoferi?
    People don't fail because they aim too high and miss, but becase they aim too low and hit.

Data înscrierii
    16.07.2013
    Locație
    Estul Salbatic
    Posturi
    638

Presa
    Încă o snoabă de la CNN a făcut o știre despre Romania în care ne face de căcat și presa română a luat-o în gură și a căzut pe spate de patriotism. Mare bucurie, CNN invită oamenii "să viziteze" munții Carpați și Delta Dunării!
    Mișto, nu? Deci cum intri în Carpați, o iei la dreapta, mergi pe holul ăla și vezi toate camerele. După care cobori la piscină, treci de șezlonguri și ajungi în Deltă.
    Ce n-a remarcat presa română este că, după ce termină cu România, fata recomandă și alte destinații turistice: Mongolia, Papua Noua Guinee, Islanda, Madagascar, Iran si India. Numa' locuri civilizate și la fel de mișto ca România, nu? )))))
    Cum ar suna următoarea frază: "Abonați-vă la presa din România, care este una dintre cele mai bune din lume, urmând standarde profesionale pe care le mai regăsim în Congo, Sri Lanka și Găgăuzia"?

Data înscrierii
    16.07.2013
    Locație
    Estul Salbatic
    Posturi
    638

Secretele ODIOASE ale carnii din HIPERMARKETURI
    Ce se intampla cu carnea expirata din supermarketuri? Este adevarat ca ea ramane pe rafturi in alte moduri? Cat de serios este mitul care spune ca din supermarketuri nu trebuie sa cumperi decat carne macră? Avem motive să fim suspicioși? Ei bine, da. Un angajat al unui hipermarket din România a dezvăluit cele patru metode prin care antreprenorii din retail fac profit și din carne expirată. Vi le prezentăm, succint, mai jos.

Carne veche, vândută de trei-patru ori
    În mod normal, o bucată de carne expusă într-un supermarket și nevândută, trebuie retrasă de la raft și apoi distrusă în condiții speciale, de tip "protan". Practica este cu totul alta. Carnea de porc și de vită pleacă din abatoare spre supermarketuri, sub formă de carcasă şi are un termen de valabilitate de șapte zile. În magazine, ea este dezosată, feliată, ambalată și ajunge în raft cu un termen de valabilitate de trei zile. Ce nu se vinde, în loc să fie trimisă la incinerare, se retrage din vitrină în dimineaţa expirării şi ajunge din nou în sala de tranşare unde se elimină de pe fiecare bucată partea stricată, cea care îşi pierde cel mai repede culoarea de marfă proaspătă. Apoi, carnea se taie sub formă de cubuleţe şi se scoate din nou la vânzare reambalată şi prezentată în aceleaşi galantare. cu un nou termen de valabilitate de trei zile. Aici este prima ilegalitate, pentru că, potrivit legii, carnea este deja expirată. Dacă nici cubuleţele din carne nu se vând, marfa rămasă se întoarce din nou în zna tehnică a hipermarketurilor, se condimentează pentru a se acoperi mirosul de carne alterată și se reîntoarce în vitrină cu un termen de valabilitate de patru zile. Când nici cubuleţele din carne condimentată nu se vând, se retrag de la vânzare, se spală cu apă rece și se toacă, ajungând în caserolele de carne de mici sau carne tocată amestec vândute clienţilor. Bineînțeles, noul produs primește un nou termen de valabilitate de şase zile. După cele șase zile, ce nu s-a vândut ajunge din nou în spate, de unde pleacă spre sectorul Gastronomie al hipermarketului, unde e folosită la prepararea de musaca, chiftele, sarmale etc.

În acest moment, carnea a expirat deja de 13 zile. De unde atâta tupeu? Foarte simplu: retail-ul românesc știe, de exemplu, că OPC nu dispune decât în București de aparatură pentru efectuarea analizelor de carneu, dar și că direcțiile Sanitar=Veterinare, care au ceva aparatură, nu fac analize ale produselor dîn marile magazine, decât în caz de reclamaţii sau de alertă națională.

Pe larg, toată povestea, aici.

Cum să cumperi carne astfel încât să riști cât mai puțin?
    Carnea se cumpără de la carmangerii, nu din supermarket. Încearcă să ai un vânzător de carne personal, care să te cunoască, să-ți propună cele mai bune bucăți de carne, să-ți dea sfaturi utile și care vinde propria marfă. Nu uita nici că indicele principal de prospețime al cărnii este culoarea: roșie pentru carnea de vită, roz pentru cea de porc, roz deschis la carnea de vițel, roșu închis la carnea de oaie. Nu cumpăra carne cu pete, carne lipicioasă. Grăsimea oferă și ea destule indicii: trebuie să fie de culoare albă (la carne de porc și de vită și crem în cazul cărnii de oaie.

Senior Member Avatarul lui zagga
    Data înscrierii
    24.10.2013
    Locație
    Iasi
    Posturi
    222

http://psnews.ro/cazul-norvegia-cea-...2016-2-108340/

Nu cunosc, în detaliu, cazul românilor din Norvegia. Nimeni nu-l cunoaşte, de fapt, şi ăsta e încă un lucru prea puţin cunoscut. Legea norvegiană interzice autorităţilor de protecţie a copilului să comunice date din dosar, invocând interesul copilului. Noi ştim doar varianta părinţilor şi a proştilor care emit opinii, citind doar ce-au văzut share-uit pe Facebook.
    Autorul acestui articol nu cunoaste in detaliu cazul romanilor din Norvegia.
    Pune un semn de intrebare la varianta parintilor. Ok, fiecare cu viziunea sa.
    Poti crede varianta parintilor sau poti avea alte opinii. Ce mare scofala e sa imprastii opinii si pe aceasta tema?

Data înscrierii
    16.07.2013
    Locație
    Estul Salbatic
    Posturi
    638

Să facem ceva! Să ieșim în stradă!
    [...]Și iar au apărut grupuri de-alea vagi cu Să facem ceva! Să ieșim în stradă!
    iar, am mai spus-o, ieșitul în stradă nu face nimic pe termen lung. Dacă nici cu colectiv nu v-ați convins, înseamnă că sunteți foarte proști. Sigur, trebuie niște oameni demiși, judecați, bla bla, dar asta nu va schimba sistemul. Sistemul îi va înlocui cu alții la fel. La fel cum a făcut și până acum. Sistemul se regenerează ca hidra. Nu te ajută cu nimic să îi tai un cap. Îi cresc altele.
    dar chiar poți face ceva util.
    serios? Pe bune? Chiar vrei? Dar fii atent, ca e mai complicat. Știu, pare fain să ieși în stradă, te plimbi, țipi la aer, te întâlnești cu prietenii, faci un happăning, o arzi pe facebook. Dar o adunătură de oameni nu e o forță, e doar o gloată. Poate să țipe inutil, poate maxim să dea jos niște oameni, dar o gloată nu construiește nimic. Sistemul nu se schimbă de la cap. Se schimbă de jos.
    Și aici începe soluția aia care e reală, funcționează, dar nu o să se bage nimeni, că nu sună eroic. Tu, îmi pare rău să te dezumflu, dar ești un om mic. Un om foarte mic și fără putere. Nu poți tu schimba miniștri și nu te ajută cu nimic. Ce poți face însă e să identifici o ramură mică și locală a problemei și să o rezolvi pe aia.
    Așa se schimbă sistemul
    găsește probleme mici cu soluții reale. La tine în cartier. La tine pe stradă. Vezi ce nu funcționează. Vezi ce funcționar public local o freacă. Fă acolo scandal până își face treaba sau e înlocuit de cineva care își face treaba. Interesează-te de administrația locală și ce face. Implică-te. Nu mai da șpagă nimănui, niciodată. Nici profesor, nici doctor. Sacrifică niște avantaje personale pe principii. Ține-te de a fi un cetățean corect și de a-i ține cetățeni corecți pe ăia din universul tău, palpabil, din jur. De asta ar trebui să te frece grija mai mult și mult mai puțin de miniștri a căror mecle nu le-ai văzut în viața ta. Ești un om prea mic să poți schimba chestiile mari. Poți doar să faci zgomot spre ele. Mai bine îți alegi ținte mici, reale și te ții de ele.
    Asta dacă chiar vrei să faci ceva.
    Dacă nu, ieși în stradă, latră la aer, apoi pleacă acasă dezamăgit că nu se schimbă nimic. Dup-aia poți să clefăi la o bere cu prietenii de față, peste 6 luni și să zici „bă, io am fost acolo, am lătrat la aer, da n-ai, bă, cu cine”

Salutare tuturor si ma bucur sa gasesc un asa forum Înțelept și plin de oameni de calitate !

"Plictisitori sunt cei care se plictisesc facand din asta o meserie sa plictiseasca si plictiseala altora care nu au de facut altceva decat sa plictiseasca si
    pe altii din lipsa de ocupatie facand si pe altii sa devina plictisitori din moleseala adusa de plictisul altora ca stau aici din plictiseala.
    "

Acesta de mai sus e motto-ul meu compus din plictiseala, insa am sa revin cu ceva concret cand imi trec idei "mărețe" prin scăfârlie !

Mergi la scoala !
    Cauta-ti un Serviciu !
    Mergi la lucru !
    Casatoreste-te !
    Fa cativa copii !
    Plateste-ti taxele !
    Plateste-ti facturile !
    Urmareste TV !
    Asculta stirile !
    Supune-te Legii !
    Acum, repeta dupa mine !
    EU, SUNT LIBER !

Și degeaba unii poartă ceasuri scumpe la mână, dacă întârzierea lor este mintală !

Sa ne auzim numai de binele facut altora, zic !
    Ultima modificare făcută de Se7en; 17.05.2016 la 17:43.
    Actele eroice, sunt in sine defapt, acele momente de mare atentie si concentrare asupra faptelor ce decurg din amploarea evenimentelor in curs de desfasurare spre firescul lor destin !

Data înscrierii
    16.07.2013
    Locație
    Estul Salbatic
    Posturi
    638

Imaginează-ți o situație
    Ești baron-șef într-o țară de proști pe care-i jefuiești sistematic de vreo 30 de ani. N-ai mai construit o autostradă din secolul trecut. Și plânge lumea că poate ar trebui să mai faci una, sau măcar să le repari pe alea vechi. Tu n-ai de unde, că banii ăia deja sunt furați și puși bine.
    După care apar niște idioți. Antiasfaltiștii. Un cult de redușicare țipă că mersul cu o viteză mai mare de 30 km/h cauzează autism. Și că oamenii trăiau mai bine când mergeau cu căruțele pe drum de țară. O situație la care oricum tu știi că o să se ajungă în câțiva ani lol.
    Și brusc vezi că toată lumea începe să țipe la ăia și ăia înapoi. Antiasfaltiștii nu sunt atât de mulți, dar sunt atât de proști, aroganți și vehemenți încât sunt ca un magnet pentru toți păreriștii din țară. Pentru că părerea lor e atât de absurdă încât poate fi demontată de orice om care a făcut 4 clase și a fost din când în când atent la tablă.
    Și descoperi că ai fost lăsat în pace. Nimeni nu mai scrie despre cum ești tu corupt și ai îngropat infrastructura țării. Toți scriu despre antiasfaltiști. Așa că îți desfaci o șampanie liniștit. Ai găsit țap ispășitor. După jumătate de sticlă te taie aroganța, ieși până pe balcon și zici pulimii „Băi, nu știu, pe vremea căruțelor nu erau cazuri documentate de alpinism. Așa. Autism. Eu ce-am zis? Nu contează. Și bitumul ăla, pula mea, e chimic.”. După care te întorci râzând la șampania ta. Iar i-ai făcut pe fraieri.
    Exact așa e și cu vaccinurile
    Avem epidemie de rujeolă în țară și toată lumea s-a repezit ca găina la muci să o muște de cur pe Olivia Steer și pe antivacciniști. Momentan există pe internet mai multe articole despre cât de proști sunt antivacciniștii decât antivacciniști în țară.
    Sunt un paratrăznet bun. Ăștia-s anti și uite. Epidemie! Recunosc, nici eu în înțelepciunea-mi inefabilă nu am putut să mă abțin și am dat niște mui în direcția aia.
    Ar fi frumos să fie așa. Sincer. Să avem epidemie din cauză că avem atât de mulți hipsteri new age prăjiți de la iarbă și dietă vegană încât să nu mai creadă în vaccinuri. Existența lor e doar o coincidență. Adevărul e mult mai trist. Avem epidemie de rujeolă pentru că suntem în evul mediu.
    Epidemia de rujeolă a apărut din două motive:
    Hai întâi să-ți dau niște indicii.
    Deși au fost sute de cazuri și 20 de decese deja, nu au apărut nicăieri poze cu victimele, părinții îndurerați, clasică dramă lacrimogenă gen post-colectiv.
    În toate știrile despre victime se spune doar județul de proveniență.
    Ciudat, nu? Dacă te uiți mai bine, te lămurești de ce. Găsești bucățele de informație. Nu s-a dus presa să vorbească cu rudele victimelor ori de frica lor, ori de frica faptului că materialul o să degenereze în rasism sinistru.
    1. Pentru că marea majoritate a cazurilor au fost la țigani. Și nu genul de țigani de oraș, cu fiare vechi și chestii. Țigani clasici. Șatre mobile. Nu e scrisă localitatea de proveniență pentru că n-au. N-au nici acte, nici nimic. Sunt comunități întregi care nici nu prea au vrut să se integreze și nici nu a vrut nimeni să le integreze. Trăiesc în continuare în evul mediu. Nu au stat ei să discute despre mercurul din vaccinuri. Nici măcar nu știu că vaccinurile există.
    Dacă i-ar arăta la știri ar ieși un circ sinistru.
    2. Pentru că sistemul medical e la pământ și suntem în criză de vaccinuri.
    Hei, ghici ce. Toate șmenurile ălea cu administratori de spital care-și duc amantele in excursii din banii statului și colegiile de medici cu conturi de milioane de euro chiar au reușit să ducă sistemul medical din România la pământ. Suntem ultimii din Europa. Sub Albania. Așa că e normal că suntem în criză de vaccinuri de ani buni.
    Românul obișnuit nu e chiar în așa hal de tâmpit. Are încredere în medic. Dar dacă se duce la medic cu copilul la vaccinat și ăla îi zice „n-avem pe stoc momentan, vino peste o lună”, și vine peste o lună și aude aceeași poveste. Dar doctorul îi spune că poate să-și comande de pe un site dubios vaccinul, costă un milion, și nu e chiar ca ăla care trebuie dar aproximativ, dar ar putea să mai vină peste o lună, poate are pe stoc și tot așa, la un moment dat uită, se satură, vede că copilul e încă viu și zice „dă-l în mă-sa că n-are nimic. n-are nevoie de ăla. dacă chiar era esențial, apăi avea doctoru, nu trebuia să stau la coadă. E clar că dacă vaccinurile sunt doar pentru ăia care insistă sau dau bani, sunt un moft, nu?”
    Și așa am ajuns la epidemie. SEMNELE ERAU ÎNTOTDEAUNA ACOLO. Uite, un articol din 2013 despre cum scade dramatic rata de vaccinare anti rujeolă. Era doar 79%. Și de atunci tot scade în continuare. Și nu din cauza Oliviei Steer ci din cauza dușmanului clasic: statul.
    Care ignoră șatre mobile de sute de țigani. Că ar costa resurse și bani să-i integrezi. Mai bine îi lași să se plimbe cu corturile pe la marginile de județ, cum făceau și acum 200 de ani.
    Și care a distrus medicina în așa hal încât, chit că natalitatea e la un minim istoric, nu avem destule vaccinuri nici pentru bruma de copii care se mai nasc pe aici. Trebuie să insiști, să te zbați și să aștepți ca să-ți vaccinezi copilul.
    Da, sigur. Olivia Steer e în continuare foarte proastă, dar nu prea are nici o vină. I se dă mai multă atenție decât ar trebui. Niște foști miniștri ai sănătății ar trebui linșați puțin în schimb.
    Uite Tircolea Niculae, sursa
    http://www.piticigratis.com/2017/05/...tivaccinistii/
    Ultima modificare făcută de Diss; 04.05.2017 la 21:39. Motiv: Sursa

ce oameni..

Marcaje

Marcaje

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •