Pagina 3 din 13 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 127

Subiect: De ce ma ustura?

Senior Member
    Data înscrierii
    08.11.2010
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    236

Re: De ce ma ustura?

probabil tragi "fumuri" scurte. Eu folosesc smecheria din cealalta extrema: din cand in cand (daca simt ca n-are lichid destul) trag fara s-apas pe buton, sa mai curga niste lichid, in special mai pe la-nceputul cartusului. (lichidul e PG cu VG cam pe la 50/50)
    A, stai, ai 70VG cu 30 PG, e lichidul mai vascos

Desi e mai vascos cam curge si inneaca ato, acum trag 3-4 in sus, una in jos sa-l imbib.
    Nu vapez antigel decat iarna.

Senior Member
    Data înscrierii
    26.02.2011
    Locație
    Iasi
    Posturi
    1.931

cu toate ca vad pe aici care se plang de xhigh de la eurotig,ala cu taurul,am cumparat si eu 10 ml aroma winston si 10 ml aroma dunhill,le-am amestecat.Prima senzatie este cea de tigara normala TH destul de bun, am avut inainte Maxboro High Dekang si nu am fost impresionat prea tare.Da clar se simte, si am si aburi consistenti.Ramane de vazut cu usturimea dimineata....Cred totusi ca e dupa cum prefera fiecare..

Senior Member
    Data înscrierii
    31.08.2010
    Posturi
    2.664

asta asa este....ca orice alt produs este resimtit diferit de fiecare persoana !
    Eu nu stiu ce lichid imi place m mult ...de la fiecare iubesc ceva si urasc in acelasi timp altceva....eu le folosesc ca pe vinuri (depinde de starea in care ma aflu )
    Uneori si aroma provoaca senzatii neplacute ....
    Bine ca exista totusi o diversitate pe piata...ai de unde sa alegi
    stima

Senior Member
    Data înscrierii
    23.01.2011
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    196

Citat Postat în original de iepurasii_visinii
    asta asa este....ca orice alt produs este resimtit diferit de fiecare persoana !
    Eu nu stiu ce lichid imi place m mult ...de la fiecare iubesc ceva si urasc in acelasi timp altceva....eu le folosesc ca pe vinuri (depinde de starea in care ma aflu )
    stima
    Subscriu si intaresc cele afirmate de tine. Fiecare jucarie in parte are farmecul ei deosebit de celelalte, fiecare lichid e deosebit si diferit, iar ambele combinatii dau o infinitate de variante care trebuie incercate. Fumatul clasic era pe dos.

Senior Member
    Data înscrierii
    26.02.2011
    Locație
    Iasi
    Posturi
    1.931

revin cu informatii.Nu ma ustura nimic chiar folosind acel lichid descris mai sus.Eu cred ca problema la inceput e acomodarea organismului cu nou stil de "fumat".Problema este ca te acomodezi asa bine incat la un moment dat, daca abuzezi de ET ajungi sa nu mai simti nici aroma nici TH

Member
    Data înscrierii
    03.07.2011
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    85

Salut,

Vapez de 24 de zile, fara sa consum analogice in paralel (inainte fumam in medie 1 pachet Kent 8 pe zi):
    - inceput cu cartus cu vatelina eGo;
    - realizat senzatii tari cu dripping pe 510 lr, 510 sr debriged + mustiuc;
    - realizat senzatii mai...aromate cu carto eGo si carto 510;
    - incercat fara succes sa ma acomodez cu T (510 sau ego);
    Circa 20 de zile m-am simtit ok facand cele de mai sus, utilizand lichide dekang VG high cu 4 arome diferite (nu are importanta sursa, ca nu vreau sa se creada altceva), iar ok inseamnand ca nu am avut nicio reactie adversa. Incepator fiind, am consumat poate in total 30-40 ml de lichid (exclusiv ce am mai si...irosit).

Intre timp,am citit cu destul de multa atentie recomandarile postate pe acest forum de catre cei experimentati si, acum cateva zile, m-am hotarat sa incerc si lichid PG.
    Am incercat o aroma PG, "probabil cea mai reusita", in doua variante de concentratie: 24mg si 18mg. Din pacate, dupa o zi si jumatate de vapat, foarte putin 100% PG, si mai mult in diverse combinatii cu VG-ul pe care il mai am in dotare, m-am trezit cu durere in piept, usturime in gat si tuse, asa cum nu mi se intampla nici pe vreamea fumatului analogic.

A mai patit cineva asa ceva? Imi poate oferi cineva vreo explicatie/remediu?
    btw, cand scriu acest post, ma simt atat de bine incat cred ca ultimul lucru pe care mi-l doresc este sa mai trag un fum...pardon, abur!
    S-ar putea ca tot raul sa fie spre bine...si in curand sa fiu in masura sa initiez un topic de genul "I haven't been vapin' for...", dara asta probabil pe un alt forum.

Stima,

am patit eu o singura data, pe la inceputurile vapatului. am avut simptome asemanatoare cu ale tale, plus o usoara ameteala, dar am constatat ca exagerasem cu aburii si cu combinatiile VG+PG. am ramas pe VG si ori s-a acomodat organismul, ori am redus sesiunile de vapat, nu-mi dau seama clar, pentru ca inca am senzatia ca vapez prea mult (~2,5 - 3,5 ml/zi, in functie de situatie). in schimb, n-am trecut mai sus de 18, deci poate 24 e prea mult pentru tine, ori nu-ti prieste PG-ul.
    o usoara iritare in gat, nu neaparat usturime, apare si acum cand exagerez, insa doar de la dekang. pe FA nu am patit asa ceva, mi se pare mult mai curat.

Dragilor, nu sant doctor, dar compar cu senzatiile de pe vremea cand trageam analoage.......explicatia este simpla pentru tuse, usturime in gat si/sau dureri in piept:
    tuse - condensul de clicerina ( la fel ca in atomizor)
    usturime in gat - nicotina este responsabila
    dureri in piept - sau senzatii de greutate in piept se datoreaza vapatului prea intens. Este urmata dupa un timp de tuse

Si eu simt uneori aceleasi senzatii, si vapez mai putin in aceste conditii.

Masuri de luat : reducerea cantitatii de lichid vapat.

Member
    Data înscrierii
    25.04.2011
    Locație
    Medias
    Posturi
    94

probabil ai alergie la PG

Marcaje

Marcaje

Permisiuni postare