Pagina 1 din 13 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 127

Subiect: De ce ma ustura?

De ce ma ustura?

Salutare tuturor!
    Intro: Sunt si eu aburitor de vreo 48 ore. Din pacate cand am inceput sa sap in acest domeniu nu am dat peste vapers ci peste forumtigaraelectronica.wordpress de unde m-am trezit autoconvins ca ce-mi trebuie e un DSE901, inainte fumam cam un pachet de kent nanotek gri (incercam sa reduc cantitatea de gudron, si vreo 2 zile am mers pe Dunhill gri lung (pt ca seamana cu DSE901 si sa ma reobisnuiesc cu tigara mare sa nu fie trecerea brusca ),tac pac, luat kit de 901, luat solutie Marlboro High de pe tigara-nr1, deh site recomandat pe blogul amintit, primit colet, apucat de aburit.
    Nu mi-a placut solutia, e prea... parfumata, parca ar fi narghilea, cautat in Iasi, de unde sunt, si am gasit pe cineva de la care am cumparat un Tabak XHigh (DK-TAB, 25mg). Si cel de la tigaranr1 si cel din Iasi sunt EuroTig Original E-Juice, VG, 25mg, sticluta cu capac portocaliu si un taur pe eticheta. (prima data cand am pufait asa aromat/dulce si am vazut taurul am zis ca mi-au trimis esenta de redbull de la bucuresti, dar scrie Marlb pe el )

Intrebarea: Dimineata ma ustura in gat, ca la raceala, daca pufai mai mult la fel, la ambele solutii la fel, am si "gustat" solutia si e iute, aceeasi senzatie o am si de la abur, cum sa zic, era poanta cu semintele de ardei iute in tigarile clasice daca stiti la ce ma refer... am citit de TH, daca asta e TH atunci in mod clar NU imi place! Adica eu fumam si din placere, nu m-am fortat niciodata sa inhalez fumul, intra "natural", dar acum e un pic ciudat, ma gandesc ca e iritant si pentru caile aeriene, dar care nefiind inervate la nivelul mucoasei nu transmit senzatia de arsura, ori eu vreau sa scap de iritatia locala care determina transformarea stratului de celule pseudostratificate in pluristratificate apoi in carcinom, ca in cazul fumului de tigara clasica.
    Ce sa fac? Ce solutie sa incerc?

Multumesc celor care au avut rabdarea sa citeasca tot ce-am scris, si mai mult celor care si raspund
    Nu vapez antigel decat iarna.

Senior Member
    Data înscrierii
    31.08.2010
    Posturi
    2.664

Re: De ce ma ustura?

Bine ai venit printre vaporizatori
    Nu vreau sa fiu crud dar cred ca LICHIDUL folosit de tine e vinovat !
    Nu esti singurul care a patit asa ceva de la lichidul asta...nu vreau sa spun ca e un lichid de proasta calitate dar si eu am avut o experienta asemanatoare (aruncat vreo 2 atomizoare, pana sa-mi dau seama ca lichidul e vinovat )
    Iti recomand un lichid de la Dekang ( Vapers.ro ) sau Flavour (gasesti p'aici pe forum la reseller-i)...eu de aici imi cumpar si nu am m avut astfel de probleme
    Mult succes
    stima

Mersi de sfat iepurasii_visinii, o iau de buna, ca am vazut ca esti membru activ, am fost "lurker" de dimineata si am citit cam tot forumul, acum sunt la topicul de ego-t (viitoarea mea achizitie ).
    Ce sa zic, daca nu am cautat destul inainte belesc punga, vorba proverbului. Ce nu-mi place la ego (+/- t) e diametrul dublu (14mm) si butonul bata-l vina, daca as gasi un accu automat pt el acu l-as lua, am vazut intr-un clip al unui american pe youtube ca ar exista, el zicea ca exista, nu avea el... momentan nu-s pe stoc la vapers kiturile de ego-t.
    De ce vreau ego-t? Pai
    1. bateria la 901 ma calca pe nervi, una o aburesc, una sta in charger, la pranz trag o fuga acasa si le schimb, seara cand ajung iar acasa iar le schimb... daca is plecat mai mult timp/ies in oras e nasol (nu mai fumez clasice, nu vreau!)
    2. am invatat sa aburesc singurel, la inceput cu atomizorul mai gol sa nu curga lichid in baterie (am citit pe net, serios), bagat miros de carpa arsa, da' las' ca-i misto ca seamana mai mult a clasica abia azi m-am enervat ca nu mai iesea nimic si am turnat si-n cartus si-n atomizor si atunci am inceput sa simt calumea, vreau T ca sa scap de carpe/vate/plase arse
    3. cartusele sunt minuscule la 901, 5 fumuri bune apoi ori pic pic, 2 picaturi in el, ori "tragi a nemurire" vb unui forumist, umblu cu 5 cartuse pline in tabachera, cum prind rosu la un semafor schimb cartusul, vreau cartus MARE, o clasica are 15-20 fumuri, deci vreau un cartus macar cat 2-3 clasice (100 fumuri calumea ar fi ideal), si zic eu ca la T care se alimenteaza prin vacumul creat toate ar trebui sa fie cam la fel (o abatere de 20% maxim, nu 80% ca la DSE901)

Senior Member
    Data înscrierii
    23.01.2011
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    196

Butonul de la EGO e de fapt si marea smecherie, de acolo dozezi cantitatea de vapori - o sa vezi, e mai bine cu actionare manuala decat automata. Cu grosimea te obisnuiesti (de groasa sa nu fie prea scurta ca de subtire poate sa fie oricat de lunga ). Ia doua baterii, sau daca stai mult la calculator sau in masina ia EGO USB.
    Ego t e totusi chestie de noroc, nu toate merg la fel, oricum, te inveti si e ok.
    Ca sa nu te mai usture in gat trage intai in gura si dupa aceea in piept, toti fumatorii cred ca au patit la fel.

Citat Postat în original de executivul
    Mersi de sfat iepurasii_visinii, o iau de buna, ca am vazut ca esti membru activ, am fost "lurker" de dimineata si am citit cam tot forumul, acum sunt la topicul de ego-t (viitoarea mea achizitie ).
    Ce sa zic, daca nu am cautat destul inainte belesc punga, vorba proverbului. Ce nu-mi place la ego (+/- t) e diametrul dublu (14mm) si butonul bata-l vina, daca as gasi un accu automat pt el acu l-as lua, am vazut intr-un clip al unui american pe youtube ca ar exista, el zicea ca exista, nu avea el... momentan nu-s pe stoc la vapers kiturile de ego-t.
    De ce vreau ego-t? Pai
    1. bateria la 901 ma calca pe nervi, una o aburesc, una sta in charger, la pranz trag o fuga acasa si le schimb, seara cand ajung iar acasa iar le schimb... daca is plecat mai mult timp/ies in oras e nasol (nu mai fumez clasice, nu vreau!)
    2. am invatat sa aburesc singurel, la inceput cu atomizorul mai gol sa nu curga lichid in baterie (am citit pe net, serios), bagat miros de carpa arsa, da' las' ca-i misto ca seamana mai mult a clasica abia azi m-am enervat ca nu mai iesea nimic si am turnat si-n cartus si-n atomizor si atunci am inceput sa simt calumea, vreau T ca sa scap de carpe/vate/plase arse
    3. cartusele sunt minuscule la 901, 5 fumuri bune apoi ori pic pic, 2 picaturi in el, ori "tragi a nemurire" vb unui forumist, umblu cu 5 cartuse pline in tabachera, cum prind rosu la un semafor schimb cartusul, vreau cartus MARE, o clasica are 15-20 fumuri, deci vreau un cartus macar cat 2-3 clasice (100 fumuri calumea ar fi ideal), si zic eu ca la T care se alimenteaza prin vacumul creat toate ar trebui sa fie cam la fel (o abatere de 20% maxim, nu 80% ca la DSE901)
    Eu am un eGo-T de 3 zile si lucrurile stau cam asa: in primul rand vreau sa precizez ca aburesc non-stop nu prea ma opresc din aburit, umplu un cartu T de 2 ori pe zi (ziua inseama minim 16 ore, cam 8 le dorm), 1 acumulator ma tine incarcat aproape 2 zile (adica vreo 16 ore + inca vreo 6-7 ore sa zicem, fa tu calculul), intr-un cartus T intra exact 1ml de eLichid (34 de picaturi din sticlutza de 30ml), o baterie se incarca cam in 2ore si jumatate, toate fumurile care le trag sunt identice, nu picura, nu curge, nici daca scot cartusul din atomizator nu picura, nu curge (de precizat este aici ca exista un pic de lichid pe marginile cartusului, dar nu e mare lucru). Daca pe tine te supara butonul si grosimea inseamna ca ai o problema care ma depaseste, crede-ma ca la cate beneficii aduce un ego-t astea 2 lucruri cu grosimea si butonul ar trebui sa fie ultimile tale probleme. Pe mine nu ma deranjeaza absolut deloc, iar butonul mi se pare foarte de folos, plus ca imi place faza cu ledul in buton (ador chestia asta, as putea zice)

Senior Member
    Data înscrierii
    23.01.2011
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    196

In mare parte sunt de acord cu tine, cu exceptia partii cu aburitul non stop. Eu nu aburesc non stop, da rad cam 3-4 ml pe zi si doua baterii.

Member
    Data înscrierii
    17.02.2011
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    91

@executivule, tu parca esti io acum vreo 3 saptamani !
    Intai am incercat o ET, mi-a placut, am vrut (desi nu mai fumez de luni de zile, nici nu simt nevoia !) si m-am pus pe cautat.
    Asa am ajuns intai - si eu, ca tine, la forumul si site-ul de la nr.1
    De acolo am ramas convins ca ce-mi trebuie ar fi un DSE 901, cu baterie XXL.

Apoi, aprofundand cautarile (nu-mi place sa am doar o sursa de informatie ), am ajuns dupa multe alte "impresii" si review-uri si pe aici, pe vapers. Tot asa, ca lurker - la inceput.
    Am gasit aici topicul despre eGo-T Tank si, desi era stufos (la ora aia vreo 23-24 de pagini), iar eu cautam altceva (901 sau 501), m-am hotarat si am ales Tank-ul. Asta desi am asteptat cateva zile de "stoc epuizat", timp in care am cautat mai multe despre eGo-T. Gluma e ca doar review-uri "de afara" am gasit, nimic de pe la noi.

Si ultima gluma - tot ca tine, m-am gandit si eu la o baterie automata pentru tank ! Am vazut si eu "americanul" si la inceput ma miram ca nu apasa butonul, apoi am vazut ca avea doar atomizorul T. Dar are drepate si valioglu - butonul are clenciul lui !

So - bine ai venit si te-ai apucat de aburi ! Toate bune !

www.romsdc.ro

Nu mai fumez din 18 mai 2010, dar vapez din 28 februarie 2011 !

Senior Member
    Data înscrierii
    26.02.2011
    Locație
    Iasi
    Posturi
    1.931

Si eu am incercat dse901 si nu mi-a placut autonomia bateriei.Tot din Iasi sunt si eu,am cumparat un ego si e alta treaba.La mine e exact invers doresc TH putin mai mare acum folosesc Dekang VG maxboro high. Mai am totusi o impresie usturimea aia din gat e aproape isesizabila la Ego dar la Dse901 parca e mai pronuntata (posibil sa fie placebo).Oricum pentru colegul ce a deschis topicul cred ca solutia ar fi Ego si lichid Dekang VG.
    Spune-mi si mie de unde ai luat din Iasi lichid Xhigh?Ieram fumator de tigari tari pana acum cateva zile.

@sorodocul si @valioglu: despre ce baterii vorbiti? normale de 650mA, mega/XL 900mA, XL 1000 mA? Nu vreau sa mut aici topicul de ego-t dar xxl-ul de 1000 da pana la 35% mai mult timp fata de clasica de 650, ce nu m-am lamurit inca e cu timpul de incarcare care ar trebui sa fie tot cu 35% mai mare, nu de n-spe ori mai mare... (am citit aici pe forum ca bateriile de 900 sau 1000 se incarca in 7-8-9-10 ore fata de cea normala de 650mA care se incarca in 2 ore, si inginerul din mine nu prea pricepe cum vine asta, adica incarc la curent constant X mA, timp de "capacitatea bateriei/X" la care se mai adauga un maxim de 20% pt ca spre sfarsit curentul de incarcare scade, incarcatorul deci curentul e acelasi)

@emanuel: da americanul zice ceva de genul "se poate lua si o baterie automata" si am mai gasit referinte spre astfel de baterii chiar si pe vapersforum.com (http://www.vapersforum.com/showthread.php?t=24026), poate dl de la vapers.ro a carui nick nu-l retin ne poate ajuta sa aduca si pe meleagurile mioritice

@jhonutz: de la o tipa din tatarasi, am gasit nr de tel cautand pe guagal "tigara electronica iasi" are nr de tel 0758****65 (nu am citit regulile locale vis-a-vis reclama), e exact aceeasi calitate ca si lichidul de la tigaranr1 de la Bucuresti, site pt care o gasca jura ca e ok... Daca vrei poate ne intalnim odata sa facem schimb de experienta, adica sa vad si eu cum arata un ego live

Astept sa apara in stoc ego-t si-mi iau, daca nu imi place macar am de unde alege: ato-t, ato, ato lr, conic, cilindric, carto, con+510, etc.
    Pe DSE901 il voi fuma timp de 3 sapt cat sa-mi scot investitia, si dupa il tin pt situatii mai speciale cand vreau sa trec drept fumator de tigara nu trabucist, sau poate il voi face cadou

Apropos de vreo 2 ore parca si-a schimbat tigara mea gustul, nu mai e asa iute, ori stau eu pe acasa si picur mai des, ori vata aia din cartus parca s-a mai micsorat, deci rezist asa pana fac o singura comanda pe vapers si de lichid si de ego, altfel ma rupe transportul.

Multumesc tuturor pt raspunsuri si o seara cat mai frumoasa.

Senior Member
    Data înscrierii
    01.02.2011
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    427

Inginerul din tine nu va avea de ce sa inteleaga de ce o baterie de 1000 mA se incarca in 7.x.x.x ore, pentru ca pur si simplu se incarca in aproximativ 3 ore. Eu folosesc doar baterii de 1000 mA asa ca timpul e dat din experienta proprie.

Daca nu vrei sa faci reclama, da-i lui jhonutz un PM cu toate datele de care are nevoie.

Spor la aburi.

Marcaje

Marcaje

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •