Pagina 6 din 6 PrimulPrimul ... 456
Rezultate 51 la 60 din 60

Subiect: Despre acumulatori ... in general !

Senior Member Avatarul lui SamGold
    Data înscrierii
    06.10.2011
    Locație
    Tomorrowland
    Posturi
    717

Re: Despre acumulatori ... in general !

Cat tine o baterie ca si timp, e irelevant...conteaza cati mililitri tine!
    Citeste topicul:
    http://vapersforum.ro/showthread.php...taj-rezistenta

Si de dragul sanatatii tale nu mai folosi Ni200 (eu evit chiar si pe TC...exista sarma Ti).
    VW = kanthal, TC = Ti (sau SS...)

Senior Member Avatarul lui claw
    Data înscrierii
    19.12.2012
    Locație
    Timisoara
    Posturi
    416

Mereu este indicat sa te documentezi inainte sa incepi ceva....asta pe de o parte (partea user-ului).
    Pe de alta parte, este si responsabilitatea producatorilor de produse ET sa documenteze mai mult dispozitivele vandute, cum puteti vedea in primul video de mai jos pe la minutul 8:30. Un alt video apoi despre titan, bineinteles ca sunt mai multe videoclipuri similare pe net cu explicatii despre aproape orice din domeniu, inclusiv in limba romana de la Zbora, Stefan si Gogo...

Junior Member
    Data înscrierii
    05.10.2015
    Posturi
    5

Multumesc pentru sfaturi si explicatii; o sa caut Ti. O sa testez si cu vechiul atomizor, parca prea se duce iute bateria la asta; daca acum cand e nou e asa...
    Ca fapt divers, inca bag nicotina la greu (24) si mai trag si canceroase cand sunt pe afara (cam 5 pe zi, acum 3 si tinde la 0). Ma intereseaza mai mult TH decat aroma/gust.

Senior Member Avatarul lui Diss
    Data înscrierii
    16.07.2013
    Locație
    Estul Salbatic
    Posturi
    638

Utilizand controlul de temperatura pierzi autonomie. Asta e principalul motiv pentru care am ales sa nu il mai folosesc. Vrei autonomie, mergi pe kanthal.
    People don't fail because they aim too high and miss, but becase they aim too low and hit.

Senior Member
    Data înscrierii
    27.09.2012
    Locație
    Sighetu Marmatiei
    Posturi
    418

Hmm... Nu chiar Am testat pe iStick 30w acum cîteva luni. Am refăcut același test, dar fără poze de data aceasta, pe TC40W, cu același atomizor, rezistență pe Ti (da, merge fără probleme și pe Ti doar că temperatura trebuie coborîtă la 180...190C), 0,52Ohm iar rezultatele au fost în favoarea ultimului. Trei tank-uri, full.
    Ultima modificare făcută de slavyk; 05.10.2015 la 16:25.

Data înscrierii
    06.10.2011
    Locație
    Tomorrowland
    Posturi
    717

Nu prea e relevanta comparatia pentru ca:
    -cele doua moduri au baterii diferite
    -cele doua chipuri au eficienta diferita
    -in cazul celui de al doilea mod n-ai precizat media wattilor indicati

Tiind sa-i dau dreptate lui Diss ca autonomia in cazul kanthalului este mai mare deoarece in cazul TC chipul modului lucreaza mai intens (monitorizeaza rezistenta/temperatura/etc), fapt ce duce la un consum de energie mai ridicat.
    Ultima modificare făcută de SamGold; 09.10.2015 la 15:12.

Senior Member
    Data înscrierii
    27.09.2012
    Locație
    Sighetu Marmatiei
    Posturi
    418

Nu am cum să "precizez media wattilor indicati" deoarece la TC40W nu se poate regla puterea. A, da, puterea instantaee debitată în rezistență este afișată dar nu prea văd cum se poate întregistra de-a lungul unei zile...
    Într-un fel, Diss are dreptate dar depinde de valoarea rezistenței. Dacă folosești rezistențe egale ca și valoare să presupunem 0,5 Ohm (la rece, în cazul TC) atunci este clar, cîștigător va fi TC deoarece prin creșterea temperaturii valoarea rezistenței crește, ceea ce duce la scăderea curentului care trece prin rezistență.
    Exemplu concret, la temperaturi identice, 220C: rezistență Ti, 0,52 Ohm - 3 tank-uri; rezistență Ni, 0,19 Ohm - 1,5 tank-uri.

Senior Member Avatarul lui Diss
    Data înscrierii
    16.07.2013
    Locație
    Estul Salbatic
    Posturi
    638

La aia m-am referit, numai că am scris in grabă și incomplet. Vrei autonomie, mergi pe kanthal cu rezistență peste 1.3ohmi era ideea completă.
    People don't fail because they aim too high and miss, but becase they aim too low and hit.

Data înscrierii
    06.10.2011
    Locație
    Tomorrowland
    Posturi
    717

O lectura FOARTE interesanta despre sub-ohm/VV/VW
    https://www.e-cigarette-forum.com/fo...evices.611315/

Junior Member
    Data înscrierii
    05.10.2015
    Posturi
    5

Am inceput sa folosesc vechiul atomizor pe tc40; rezistenta de Ni de 0.15 (mod TC) consuma enorm bateria in comparatie cu cea de 1.8 pe care o am acum (mod VW). E drept ca trag din ea la 7-8W, dar nu simt nevoia de mai mult; daca tragea un pic mai mult aer era perfect, dar e ok si asa. De dimineata si pana acum nu a consumat nici macar un sfert de baterie, si am tras serios de ea toata ziua; lichidul se duce cam la fel, poate o idee mai mult cu rezistenta de 0.15. Inca nu am gasit sa cumpar titanium/kanthal dar nu m-am uitat decat la vapez.ro, ca au magazin in Ploiesti.

Subiecte similare

1. Discutii despre teste si grafice acumulatori
    De maddoc în forumul Hardware
    Răspunsuri: 25
    Ultimul post: 01.10.2014, 05:40
  2. Acumulatori EFEST vs AW
    De Ciuchi în forumul Discutii generale
    Răspunsuri: 24
    Ultimul post: 01.04.2014, 13:10
  3. Acumulatori am... ce fac cu ei?
    De koala în forumul Hardware
    Răspunsuri: 8