Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 60

Subiect: Despre acumulatori ... in general !

Member
    Data înscrierii
    28.01.2012
    Locație
    Pitesti
    Posturi
    96

Re: Despre acumulatori ... in general !

Vin si eu cu 2 intrebara aici.

1. Folosesc un mod zmax v2, cu o baterie de 18650, si cu functia RMS. Cand asta ajunge la 3.2V sau 3.3V (numai stiu exact dar special am tinut bateria in el sa vad daca intra protectia) display-ul imi arata LOU (low voltage) si numai da nimic, se taie practic. Masurata cu multimetrul, bateria are 3.4 sa zicem, oricum valoare putin mai mare decat imi arata modul. Insa, chestia asta s-a intamplat cu un acumulator cu PCB Panasonic de 3100mAh. Cand il folosesc cu acumulator Efest 18650 IMR de 2000mAh, cand voltajul bateriei ajunge la 3.5 (aratat de mod) la un noment dat modul imi reseteaza valorile ca si cum as inlocui bateria (daca scot acumulatorul si bag altul, voltajul setat de mine se reseteaza la 3V daca eu il am setat sa dea 3.8V de exemplu). Deci, cu aceste efest-uri, n-am reusit sa ajung cu acumulatorul la 3.2V de exemplu ca la cel Panasonic cu PCB si deja inlocuiesc cu altul cand ajung la 3.5-3.6V. N-am incercat insa sa-l las asa pe 3V si sa ma tot joc la el sa vad pana unde coboara. Spunea cineva ca tot cu acest model de efest pierde mult in sarcina cand ajunge pe la 3.5V? Deci? Cu modul nu cred ca e o problema atat timp cat pe cel Panasonic l-a dus pana la 3.2-3.3.
    Ma lamuriti putin cu cele de mai sus?

Buuun... acum ca eletronica modului are protectie, vine intrebarea nr.2:

2. Tinand cont de acest mod, pot folosi linistit modul cu 2x18350 IMR? Ca sincer mi-e frica ca nu se descarca simultan si parca nici sa vapez cu morcovul in dos nu-mi vine si sa stau una doua sa scot bateriile sa le masor. Isi face treaba modul, protectia modului, sau exista riscuri?
    Vremurile noastre sunt vremea mediocrit??ii, a lipsei de sentimente, a pasiunii pentru incultur?, a lenei, a incapacit??ii de a te apuca de treab? ?i a dorin?ei de a avea totul de-a gata.

Senior Member
    Data înscrierii
    14.07.2011
    Posturi
    813

La 1. probabil ca de vina e "calitatea" Efest-ului... n-am Zmax dar la fel se comporta si la mine pe alte moduri ... oricum e primul si cred ca ultimul Efest cumparat. La punctul 2 nu pot sa raspund ca nu am modul, dar daca te informezi despre utilizarea bateriilor in serie si Zmax-ul face taierea la un voltaj decent n-ar trebui sa ai mari probleme...
    Riscuri exista oricum, sunt mai mari la baterii folosite in serie dar nici o baterie singura nu e lipsita de riscuri... Important e sa fii informat si sa iti asumi alegerile
    Once again, back, is the incredible

Confucius say: "Karma's a bitch"

Member
    Data înscrierii
    28.01.2012
    Locație
    Pitesti
    Posturi
    96

Citat Postat în original de karma
    La 1. probabil ca de vina e "calitatea" Efest-ului... n-am Zmax dar la fel se comporta si la mine pe alte moduri ... oricum e primul si cred ca ultimul Efest cumparat. La punctul 2 nu pot sa raspund ca nu am modul, dar daca te informezi despre utilizarea bateriilor in serie si Zmax-ul face taierea la un voltaj decent n-ar trebui sa ai mari probleme...
    Riscuri exista oricum, sunt mai mari la baterii folosite in serie dar nici o baterie singura nu e lipsita de riscuri... Important e sa fii informat si sa iti asumi alegerile
    In sfarsit ma lamureste cineva cu punctul 1. Sar'mana
    Da, modul "se taie" la sub 6.4V daca folosesti 2x18350, asa cum mi se taie la sub 3.4V la 1x18650.
    Si eu am luat 2 efest de 18650, insa urmatoare comanda de acumulatori va fi AW si Efest va ramane de domeniul trecutului.
    Vremurile noastre sunt vremea mediocrit??ii, a lipsei de sentimente, a pasiunii pentru incultur?, a lenei, a incapacit??ii de a te apuca de treab? ?i a dorin?ei de a avea totul de-a gata.

Senior Member
    Data înscrierii
    19.02.2012
    Posturi
    148

Salutare, @mariandex, am dou? întreb?ri, la care, dac? ave?i timpul ?i amabilitatea necesare, v? rog s?-mi r?spunde?i.
    1. Înc?rcarea bateriilor tip eGo: am în?eles c? este bine s? se fac? lent. Am ?i eu acumulatori la camera foto ?i se încarc?, la un înc?rc?tor bun, Sony, în vreo 10 ore, poate chiar mai mult. La ET, am de la început un înc?rc?tor chinezesc, evident, care îmi încarc? eGo-urile de 1100 mAh, foarte repede, cam 1,5 ore. Asta ar fi putut s? însemne c? bateriile sunt cam duse, dar acela?i lucru se întâmpl? ?i la Twist-ul care este nou. Pe de alt? parte, dac? bateriile vechi se încarc? foarte repede, ar trebui s? se ?i descarce foarte repede, ori bateriile astea vechi, care au fiecare cel pu?in 180-190 de cicluri de reînc?rcare, m? ?in cel pu?in o zi, adic? peste 2 ml vapa?i cu eGo-C. Neavând un aparat de m?sur? ?i, oricum, ne?tiind s?-l folosesc, pot doar s? v? spun ce scrie chinezul pe înc?rc?torul cu pricina:
    USB charger, model: UC 4804, input: DC5V'==0.5A, output: 4.2V==0.3A
    Adaptorul: model:SKD-0500500, INPUT:100-240VAC, 47-63 Hz 0.1A, output: 5V==0.5A
    Deci, care o fi treaba, c?ci, dac? este ceea ce se cheam? un înc?rc?tor rapid, bateriile vechi ar trebui s? se descarce rapid.

2. M? bate gândul, neavând bani pentru un mod, s? îmi iau o baterie Vision Spinner. Asta pentru c?, totu?i, bateriile mele (presupun c? sunt, în cel mai bun caz, Sailebao) sunt vechi ?i presupun c? o s? m? lase în curând. Mai am o baterie Biansi, ieftin?, dar onest?, care are ?i ea vreo 90 de cicluri, ?i un Twist nou. De altfel, eu m? împac foarte bine cu Twist-ul meu, îmi este suficient ce poate el. M? gândesc tot la o baterie cu voltaj reglabil, respectiv Spiner, pentru c? are capacitatea (declarat? de produc?tor) 1300 mAh. Am v?zut c? butonul r?mâne aprins permanent în timpul înc?rc?rii ?i am în?eles c? sunt unele modele de Spinner la care este normal s? fie a?a. Dar, întrebarea mea este urm?toarea: am v?zut, pe unele forumuri din America, c? ar trebui, înainte de fiecare înc?rcare s? set?m voltajul la valoarea maxim?, adic? 4,8 V ?i doar a?a setat?, adic? la 4,8 V, s? înc?rc?m bateria. Are vreun sens, sau sunt bazaconii, de felul pe care le întâlnim frecvent pe forumuri?
    Mul?umesc!
    Ave?i toat? stima mea.

Senior Member Avatarul lui halmagicalin
    Data înscrierii
    14.01.2013
    Locație
    Hateg
    Posturi
    334

O intrebare as avea si eu: in categoria de acumulatori 14500, exista pe piata din Romania ceva mai bun decat Efest IMR ?

Mai bine taci si pari prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu !

Junior Member
    Data înscrierii
    10.05.2013
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    11

Salut! Sunt la prima mea experienta cu ET, pe care o am de aproximativ o saptamana, luata de la un prieten.In tot timpul asta am cautat diferite modele de atomizoare si baterii, sperand sa identific piesele care compun masinaria pe care o folosesc. In privinta atomizorului (sau giantomizorului din cate am citit) m-am lamurit, este un Ego-W.Dar despre baterie nu am reusit sa aflu inca nimic.Are inscriptionat numele Ego urmat de simbolul de trademark.Bateria are o forma cilindrica, cu un finisaj negru mat.Are 6 cm lungime, iar diametrul este de 120 mm.As vrea sa stiu daca este originala sau vreun fake, ca sa stiu daca ar merita sa o pastrez pentru alte piese sau sa cumpar alta

Senior Member Avatarul lui Hot_Sauce
    Data înscrierii
    11.03.2014
    Locație
    Satu Mare
    Posturi
    499

Salutare tuturor,
    Va rog sa nu radeti de mine dar acum învat si eu, nu m? pricep defel la acumulatori si fizica ( îmi este fff rusine) mi- am luat inima in dinti si doresc sa va întreb: folosesc un kanger evod bcc cu rezistenta de 1,8 ohm pe o baterie ego 650 maH si vreau sa iau înc? o baterie, are rost da iau un spinner de 1300 mah cu voltaj reglabil sau sa r?mân la cele simple de 650 mah? Diferen?a e sesizabila sau nu?

Sent from my Windows Phone Tapatalk
    Taifun GT clar!

Senior Member
    Data înscrierii
    23.02.2012
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    471

Citat Postat în original de ecigzone
    Salutare tuturor,
    Va rog sa nu radeti de mine dar acum învat si eu, nu m? pricep defel la acumulatori si fizica ( îmi este fff rusine) mi- am luat inima in dinti si doresc sa va întreb: folosesc un kanger evod bcc cu rezistenta de 1,8 ohm pe o baterie ego 650 maH si vreau sa iau înc? o baterie, are rost da iau un spinner de 1300 mah cu voltaj reglabil sau sa r?mân la cele simple de 650 mah? Diferen?a e sesizabila sau nu?

Este mai mult decat sesizabila : vorbim de aroma imbunatatita , th puternic , aburi mai densi . Go for it , daca vrei sa simti aburii altfel . Este o buna investitie , nu vei regreta . Si , apropo , nu este rusinos sa nu stii , rusinos este sa nu vrei sa inveti . Pune mana pe cartea de fizica . Si eu mi-am propus chestia asta , nu am avut timp pana acum . Dar , o voi face .

Merita din plin, mai ales daca dimineata de exemplu vrei sa ai un TH mai mic sa nu-ti rupa gatul, si spre zi vrei ceva mai intens, fara sa stai sa schimbi combinatia de "agregate".
    In plus ai autonomie mai mare, asta e clar. Nu chiar dubla, dar mai mare.
    Midnight Vaper

Senior Member Avatarul lui Hot_Sauce
    Data înscrierii
    11.03.2014
    Locație
    Satu Mare
    Posturi
    499

Multumesc pt sfat, sunt momente când ego 650 nu fuctioneaza constant, ba odat? am un th de m? rupe, ba odat? slab si simt o aroma mai moale si apoasa si un gust ciudat dulceag piscator in gura si gat.

Taifun GT clar!

Subiecte similare

1. Discutii despre teste si grafice acumulatori
    De maddoc în forumul Hardware
    Răspunsuri: 25
    Ultimul post: 01.10.2014, 05:40
  2. Acumulatori EFEST vs AW
    De Ciuchi în forumul Discutii generale
    Răspunsuri: 24
    Ultimul post: 01.04.2014, 13:10
  3. Acumulatori am... ce fac cu ei?