Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 60

Subiect: Despre acumulatori ... in general !

Senior Member Avatarul lui mariandex
    Data înscrierii
    07.04.2011
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    824

Despre acumulatori ... in general !

Salut , scuze daca acest post vi se pare prea lung , dar vreau sa postez cateva sfaturi despre acumulatori , cat mai pe scurt posibil deoarece am vazut diverse discutii pe forum despe incarcarea si folosirea acestora , in acest post vreau sa vorbesc de aproape toti acumulatorii existenti pe piata la ora actuala . Aceste sfaturi nu pretind ca sunt un adevar absolut dar experiena mea mi-a confirmat ca 99% dintre ele sunt corecte ( la randul meu le-am invatat din carti , cand eram mai tanar , si mai nou nea gogu e un prieten de nadejde care nu te lasa la greu si te rezolva imediat , mai ales daca stii ce sa-i ceri ) , deci sa incep :

Nota : "C" = capacitatea inscrisa pe corpul acumulatorului declarata de producator si este exprimata in mA . De ex. : 18650/2300mA , adica 18 = diametrul in mm , 65 = lungimea in mm , 0 = ca e cilindric , 2300mA = capacitatea acumulatorului .

Un acumulator este un echipament electrochimic capabil a furniza energie electric? ce rezult? în urma unor reac?ii chimice interne , a unui circuit electric extern . Acumulatorul sufer? de singur?tate . Rareori ve?i avea de a face cu un acumulator [ nu e cazul in vaping , pentru ca in general se foloseste un acumulator Li-Ion sau Li-Po , in moduri VV , VW unul sau doi acumulatori , dupa caz , boster (unu) sau step-down (doi)] . În general, ve?i avea pachete de acumulatori formate din mai multe celule , conectate în serie sau/?i în paralel , în func?ie de scopul propus . Motivul singur?t??ii îl reprezint? tensiunea relativ mic? ce poate fi înmagazinat? în acest dispozitiv : ceva mai mult de 1 V . Curba pentru celulele Li-Ion arat? pu?in altfel . Acest lucru se datoreaz? faptului c? celula Li-Ion are o tensiune de 3 ori ?i ceva mai mare ca celula Ni-Cd , în jur de 4,2 V . Dar , totodat? , celula nu prezint? deloc fenomenul de palier al tensiunii . Tensiunea la borne pentru o celul? Li-Ion în sarcin? este în continu? sc?dere .
     - Ni-Cd pierde în jur de 10-15% din capacitate în primele 24 de ore dup? înc?rcare ?i apoi 10-15% pe lun? , în lunile ce urmeaz? .
     - Ni-Mh prezint? un fenomen de autodesc?rcare aproape de dou? ori mai pronun?at ca la Ni-Cd .
    - Li-Ion pierde în jur de 5% în primele 24 de ore ?i 1-2% pe lun? (f?r? circuitul de protec?ie, doar celula „goal?“) , în lunile ce urmeaz? .
     - Pb pierde în jur de 5% pe lun? .
    Cea mai sigur? metod? de înc?rcare la curent constant este aceea în care curentul este de 10 ori mai mic decât capacitatea acumulatorului . Acesta este motivul pentru care pe majoritatea acumulatorilor ve?i g?si recomandarea de a-i înc?rca la un curent egal cu C/10 timp de 14 ore . Aceast? înc?rcare se nume?te „înc?rcare lent?“ . Mai exist? ?i „înc?rcarea normal?“ în care curentul injectat variaz? între C/3 ?i C/2 . Aceast? metod? încarc? un acumulator în doar câteva ore . Nu în ultimul rând , avem ?i „înc?rcarea rapid?“ . Aceast? metod? presupune o înc?rcare a acumulatorului cu un curent mare , multiplu de C – 2C , 3C , 5C .
    Pre?urile ?i caracteristicile acumulatorilor :
    - Ni-Cd – Ace?ti acumulatori ofer? cel mai bun raport pre?/energie . Acest lucru se datoreaz? în primul rând faptului c? tehnologia Ni-Cd este o tehnologie rodat? ?i matur? unde nu mai apar prea multe schimb?ri . De asemenea , acumulatorii Ni-Cd pot oferi capacit??i în continu? cre?tere .
    - Ni-MH – De?i apropia?i ca performan?e , acumulatorii Ni-MH sunt ceva mai scumpi . Cu toate acestea , mai prezint? ?i alte avantaje precum : o densitate de energie mai mare comparativ cu Ni-Cd la acela?i volum , mai pu?in d?un?tori mediului . ( Cadmiul este o substan?? chimic? deosebit de toxic? ) . În timp , probabil tehnologia Ni-MH va ajunge din urm? ?i chiar va dep??i raportul pre?/energie al celulelor Ni-Cd .
    - Li-Ion – Cei mai scumpi acumulatori la aceast? categorie . Avantajul principal îl constituie o densitate de energie mult mai mare fa?? de celelalte tipuri de celule , efect de memorie aproape inexistent ?i o autodesc?rcare cu cea mai mic? valoare , comparativ cu celelalte tipuri .
    - Li-Po – Sunt denumi?i ?i „litiu-polimer“ . Ace?ti acumulatori de ultim? or? au un mare avantaj : nu necesit? o form? special? . Au capacit??i vizibil mai mici ca Li-Io . Tehnologia este înc? tân?r? ?i în dezvoltare .
    - Pb – Este acumulatorul pe baz? de pl?ci de plumb . Este cel mai vechi , inventat în 1850 de Gaston Plant . De atunci a suferit nenum?rate îmbun?t??iri , dar principiul de baz? a r?mas acela?i . La fel ?i tipurile de utiliz?ri . Acumulatorul pe baz? de plumb a r?mas un prieten de n?dejde în aplica?iile care solicit? curen?i foarte mari ?i pe perioade mai mari de ordinul secundelor . UPS-urile de ex. au acumulatori de Pb .
    Cele mai multe aparate necesit? un curent mai mare decât curentul maxim debitat de o celul? . ?i uite a?a a ap?rut conceptul de „pachet de baterii“ . Cea mai des întâlnit? combina?ie este aceea de „pachet serie“ . Mai multe celule de acela?i tip ?i de aceea?i capacitate se conecteaz? în serie , întregul pachet având tensiunea egal? cu suma tensiunilor tuturor celulelor , iar curentul pachetului va fi egal (grosso-modo) cu curentul debitat de o celul? . Celulele legate în paralel sunt mai rar utilizate ?i doar atunci când nu g?sim celula potrivit? . De exemplu : motoarele diesel foarte puternice au un demaror care este alimentat de dou? (sau mai multe) baterii cu Pb conectate în paralel , sau la laptop-uri .

SFATURI UTILE

Toate considerentele de mai jos sunt men?ionate pentru a putea ob?ine cât mai multe de la un acumulator : o durat? de via?? cât mai mare ?i curen?i de desc?rcare cât mai apropia?i
    de cei specifica?i în prospectul acumulatorului . Înc?lcarea acestor recomand?ri duce la reducerea tuturor acestor parametri .

Cei mai mari du?mani ai acumulatorilor sunt : SUPRA-INCARCAREA ?i SUPRAINCALZIREA .

1. Nu se recomand? s? p?stra?i/stoca?i acumulatorii ( tip Ni-Cd , Ni-Mh ) înc?rca?i 100% ?i în circuit deschis ( adic? în aer liber , f?r? s? fie conecta?i în vreun echipament ) .
    2. Nu for?a?i o înc?rcare rapid? ?i brusc? pe un acumulator desc?rcat profund ( deep discharge ) . Ini?ia?i mai întâi înc?rcarea cu un curent mai mic , urmând ca ulterior s? cre?te?i curentul pân? la valoarea dorit? .
    3. Nu scurtcircuita?i niciodat? bornele celulei , ?i în nici un caz atunci când celula este înc?rcat? . Aceast? opera?ie duce la apari?ia unor presiuni interne deosebit de mari , iar dac? ventilul de siguran?? nu func?ioneaz? , ve?i fi martorii unei explozii de toat? frumuse?ea . Aceste celule chiar pot exploda dac? nu se respect? un minim de reguli de func?ionare .
    4. To?i parametrii bateriilor/acumulatorilor sunt valabili pentru o temperatur? ambiant? de 23-25°C . Aceasta este ?i temperatura optim? de utilizare . În cadrul înc?rc?rii , încadra?i-v? în plaja 10-40°C . Dep??irea acestor limite de temperatur? ?i în special evolu?ia acumulatorului la temperaturi mult mai mari duc la performan?e drastic reduse fa?? de cele specificate .
    5. Nu înc?rca?i niciodat? un acumulator fierbinte/cald . Nu explodeaz? , dar risca?i s?-l deteriora?i iremediabil .
    6. Într-un pack de acumulatori , veriga cea mai slab? dicteaz? performantele pack-ului . Din acest motiv , evita?i s? desc?rca?i sub 0,9 V ( 2,7V la Li-Ion , Li-Po ) pe celul? întreg pack-ul . Altfel o celul? risc? s?-?i inverseze polaritatea , iar aceasta va afecta performan?ele întregului pack .
    7. Nu supraînc?rca?i un acumulator . Supraînc?rcarea duce la cre?terea temperaturii acumulatorului peste limitele admise ?i, în final , la eliberarea de gaze prin ventilul de siguran?? al celulei ( Oxigen pentru celulele Ni-Cd ?i Hidrogen pentru celulele Ni-MH ) . Dar , o dat? cu eliberarea de gaz , se diminueaz? ?i capacitatea celulei . ?i aceast? capacitate pierdut? nu mai poate fi recuperat? . Plaja de temperatura recomandat? celulelor Ni-Cd ?i Ni-MH este 0-50°C . În cazul în care celulele sunt supuse unui proces de înc?rcare rapid? , plaja se restrânge la 10-40°C .
    8. Celulele Ni-Cd sunt cele mai tolerante în ceea ce prive?te continuarea inject?rii unui curent ( relativ mic, în jur de C/10 ) dup? înc?rcarea bateriei . Practic , majoritatea celulelor pot suporta acest curent un timp indefinit . Acesta este ?i unul din motivele succesului de pia?? .
    9. Nu l?sa?i bateriile s? lâncezeasc? undeva într-un raft , perioade mari de timp . M?car de dou? ori pe an efectua?i un ciclu desc?rcare-înc?rcare cu ele folosind metoda „înc?rcare lent?“ . Dac? le stoca?i desc?rcate , ave?i grij? ca tensiunea pe celul? s? nu scad? sub 0,9 V , ( 2,7V la Li-Ion , Li-Po ) .
    10. Nu amesteca?i într-un pack celule vechi cu celule noi . Veriga slab? va da performan?ele pack-ului . De asemenea , folosi?i celule de aceea?i capacitate . Dac? una din celule este de capacitate mai mic? , ea va duce la sc?derea performan?elor pack-ului ?i va fi prima care va fi pasibil? de inversarea tensiunii atunci când pack-ul este desc?rcat profund .
    11. Nu toate celulele ce func?ioneaz? pe acela?i principiu chimic sunt la fel . Nu toate se preteaz? acelora?i metode de înc?rcare . Citi?i întâi instruc?iunile de utilizare , nu mai pleca?i urechea la folclor . Nu încurca?i set?rile pe înc?rc?torul rapid atunci când înc?rca?i atât Ni-Cd , cât ?i Ni-MH , ( la Li-Ion , Li-Po nu e necesar , au aceiasi curba de incarcare ) . Ele necesit? regimuri ?i sensibilit??i diferite de terminare a înc?rc?rii . Nerespectarea acestei reguli poate duce u?or la distrugerea celulei . [ de exemplu : sunt setat pe Ni-Cd , dar încarc Ni-MH . Celula se încarc? , pân? la urm? am noroc ?i înc?rc?torul reu?e?te s? detecteze încheierea înc?rc?rii ?i las? celula pe trikle-charge ( înc?rcare de sus?inere ) la C/10 , în timp ce la Ni-MH se recomand? C/30-C/20 , dar ?i acestea pe durate predeterminate , nu ca la Ni-Cd ] .
    12. În general , recomandarea este de a nu desc?rca 0 celul? sub 0,9 V ( Panasonic recomand? chiar 1 V ) , La Li-Ion , Li-Po 2,7V .

Sper ca aceste sfaturi sa fie utile vaperilor incepatori , experimentati ( dar care nu au nici o inclinatie catre tehnic ) si nu numai . Daca observati neregularitati in ce am scris , sau mai e ceva de adaugat , va rog sa faceti corecturile de rigoare in urmatoarele posturi .

HAPPY VAPING !

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
    Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
    Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce .

Senior Member
    Data înscrierii
    01.09.2012
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    455

Re: Despre acumulatori ... in general !

Multumim pentru informatii!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Junior Member
    Data înscrierii
    30.10.2011
    Locație
    brasov
    Posturi
    19

Intrebare: cum este afectata o celula litiu-ion la o incarcare rapida? Am un incarcator de masina de 3A,care incarca un li-io de 4000mAh,pu?ica aia de incarcator nu cred ca are circuite auxiliare de monitorizare ale accu (gen Pila) ,cineva destul de luminat in ale electricitatii m-a batut pe umar si a spus ,,nu-i bai,acumulatorul ia doar cat are nevoie,, ceva gen ca pe firul de la bec vine 220 dar el consuma doar 70w, nu sunt foarte convins.Nu se incalzeste,e full in 1 ,1/2h.

Senior Member Avatarul lui DarkShadow
    Data înscrierii
    14.06.2011
    Locație
    Bucuresti- Dr.Taberei
    Posturi
    693

Foarte bine sintetizat materialul! E binevenit mai ales celor care s-au apucat de vapat de curand.
    Incepatorii in ale vapatului ar tebui sa citeasca cu atentie acest post, pentru o mai buna intelegere a modului de functionare, utilizare si intretinere a bateriilor pe care le folosesc, inainte de a pune alte intrebari.
    Sfaturile sunt excelente si ar trebui insusite de oricine folseste un acumulator, in scopul de a vapa si nu numai.

Stima.

D

''Oamenii se pot indoi de ceea ce spui, dar vor crede ceea ce faci.'' - Lewis Cass

Senior Member Avatarul lui mariandex
    Data înscrierii
    07.04.2011
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    824

Salut , Doraptor , e bine ca un acumulator sa fie incarcat cat mai lent pentru o mai mare durabilitate in timp (adica curentul injectat in acumulator sa fie controlat electronic ) , oricum orice acumulator are un numar finit de incarcari si care depinde de materialele folosite cat si de corectitudinea ansamblarii ( adica original vs. fake ) . Deobicei incarcarea rapida nu e recomandata de nici un producator , pentru ca aceasta poate reduce semnificativ durata de viata a acumulatorului , Iar cel care e iluminat in ale electricitatii , spunei ca un acumulator cand se incarca are prostul obicei de a lua cat ii dai , adica daca ii dai 10A el va incerca sa-i ia pe toti odata , ceea ce poate cauza distrugerea acumulatorului , de aceea exista incarcatoare specializate (nu conteaza marimea incarcatorului , conteaza ceea ce are inauntru ) pentru fiecare tip de acumulator in parte , acestea pe langa , ca sunt setate " pe tensiunea acumulatorului " au si "prostul obicei" de ai da curent cu taraita ( dupa o anumita curba de incarcare , specifica fiecarui acumulator in parte ) tocmai pentru a nu ajunge rapid la o incalzire excesiva datorita curentului absorbit prea repede .

HAPPY VAPING !

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
    Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
    Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce .

Junior Member
    Data înscrierii
    30.10.2011
    Locație
    brasov
    Posturi
    19

Multumesc pentru raspuns,sunt deja in cautari pentru un incarcator care sa respecte C/3 sau C/2, dupa cum am vazut din postul dvs.Chiar l-am scos si pe hartie pentru ca ocazional merg in zone cu semnal slab (munte) si folosesc un Ericsson r250s care are un acu mai ,,old school,,

Senior Member
    Data înscrierii
    01.09.2012
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    455

Am un box mod dual 14500 si am o nelamirire despre beteriile 14500 cu protectie. Am folosit o pereche pana s-au descarcat. Le-am masurat separat cu multimetru si una are 3.4v iar alta 0v. De ce?
    Multumesc!

Sent from my iPhone using Tapatalk

este imposibil sa aiba 0v.
    Democra?ia este atunci când nu e?ti închis pentru c? e?ti deschis.

Senior Member
    Data înscrierii
    14.07.2011
    Posturi
    813

Citat Postat în original de capshoot
    este imposibil sa aiba 0v.
    ba da , probabil bateria a intrat in protectia de over-discharge si acum ii arata 0V pe multimetru. daca erau inseriate a avut noroc ca au fost protejate
    Once again, back, is the incredible

Confucius say: "Karma's a bitch"

Exact cum zice @karma. Am patit la fel cu un TrustFire Flames 18650 cu PCB. Eram "in deplasare" ai am fost nevoit sa folosesc bateria in ReoGrand cu un atty LR pana cand n-am mai primit nici un abur chior in atomizor. Pentru ca foloseam un mod mecanic, multimetrul imi era absolut necesar. Cand am ajuns acasa am verificat bateria si m-am tot sucit ca-mi arata 0V. Initial am crezut ca a murit pur si simplu bateria. Am pus-o la incarat in TR-001 si a incarcat-o. Mai apoi mi-am dat seama ca PCB-ul si-a facut treaba prin taierea iesirii curentului din acumulator cand am ajuns cu voltajul sub 3,2V.

Subiecte similare

1. Discutii despre teste si grafice acumulatori
    De maddoc în forumul Hardware
    Răspunsuri: 25
    Ultimul post: 01.10.2014, 05:40
  2. Acumulatori EFEST vs AW
    De Ciuchi în forumul Discutii generale
    Răspunsuri: 24
    Ultimul post: 01.04.2014, 13:10
  3. Acumulatori am... ce fac cu ei?
    De koala în forumul Hardware
    Răspunsuri: 8