Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Urcarea videoclipurilor pe forum

Senior Member Avatarul lui mariandex
    Data înscrierii
    07.04.2011
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    824

Urcarea videoclipurilor pe forum

Salut , toata lumea s-a lovit de problema postarii unui videoclip pe forum , as vrea ca in cateva cuvinte sa explic cum se poate pune un videoclip .
    Mai intai se acceseaza videoclipul care vreti sa-l puneti pe forum , care va arata asa :

Veti observa ca dupa primul egal din link este un cod (incercuit in chenar rosu) :

Sau intre egaluri , depinde de sursa videoclipului (incercuit cu chenar rosu) :

Copiem acel cod cu clik dreapta/copy . Deschidem pagina de raspuns a forumului ( in subiectul care ne intereseaza ) , deasupra chenarului de raspuns avem codul BB cu mai multe casute (butoane) de comanda , ultimele doua fiind [youtube] si [yt]http://img824.imageshack.us/img824/4481/50904154.png[/img]

Datorita faptului ca pe forum codul [flash] este dezactivat ( starea lui o putem vedea sub panoul care afiseaza imoticoanele din partea dreapta a panoului de raspuns ) nu putem folosi butonul [youtube] si tot linkul de la videoclip de forma www. ..... , asa ca suntem nevoiti sa folosim forma prescurtata adica butonul [yt] (marcat cu rosu) si codul din linkul videoclipului cel aflat dupa primul egal dupa cum ati putut vedea in imaginile de mai sus (pus intre parantezele patrate , unde clipeste cursorul cu clik dreapta/paste) , adica in pagina de raspuns va arata asa :

Daca totul e ok si s-a introdus codul fara pauze sau despartituri (fapt care il face sa nu fie afisat decat sub forma de scris , nu imagine ) , atunci nu ramane decat sa apasam butonul "Previzualizeaza" din pagina de raspuns sa vedem daca videoclipul e afisat in forma corecta adica asa :

Daca videoclipul a aparut la apasarea butonului "Previzualizeaza" inseamna ca totul a decurs normal si nu mai ramane decat sa apasam butonul " Trimite" si videoclipul va fi lansat pe forum .

Sper ca acest mic tutorial sa fie de ajutor , si as ruga moderatorul sa-l puna unde considera el ca e mai bine pentru toata lumea sau sa-l faca stiky .

HAPPY VAPING !

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
    Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
    Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce .

Senior Member Avatarul lui Pralea
    Data înscrierii
    02.07.2012
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1.367

Re: Urcarea videoclipurilor pe forum

O completare, aplicabil doar in cazul videoclipurilor de pe http://www.youtube.com
    Seful la situatie

Senior Member Avatarul lui mariandex
    Data înscrierii
    07.04.2011
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    824

Re: Urcarea videoclipurilor pe forum

As ruga moderatorul sa-l puna unde considera el ca e mai bine pentru toata lumea sau sa-l faca stiky .

HAPPY VAPING !

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
    Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
    Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce .

Subiecte similare

1. este oare acest forum, 1 FORUM LIBER???
    De newscoop în forumul Cafenea
    Răspunsuri: 26
    Ultimul post: 01.12.2012, 11:58
  2. Urcarea pozelor pe forum
    De mariandex în forumul Incepatori
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 26.08.2012, 00:39
  3. Reorganizare forum
    De capota în forumul Cafenea
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 12.07.2012, 15:25
  4. Sugestie Forum