Review lichide VAPEZ

De la kit-uri pana la cartuse.

Review lichide VAPEZ

Mesajde Tzone » Sâm Aug 11, 2012 3:56 pm

In cautarea idealului: Arome de rasfat

Eiii... o editie demult comandata si mult asteptata.
Ocazional si fara urmari serioase (dependenta) am mai incercat DK, HG, LIQUA, etc. – DIVERSE AROME.
Acum lucrurile par a sta altfel. Cred ca voi deveni „dependent” de lichidele VAPEZ.
Aroma este destul de puternica fara a fi deloc deranjanta. In functie de gusturi cred ca dilutia este posibila. In acest moment este disponibil VG-ul, urmand (din cate am inteles) si o combinatie PG-VG.
Totusi am sa ma raportez la acest VG, care este si nu este VG-ul stiut de mine, de la DK – spre exemplu. Este pentru ca nu irita precum PG, dar nu este pentru ca are o consistenta si o fluiditate asemanatoare mai degraba cu PG-ul, iar baza de dilutie a aromelor este mai neutra, gustul predominat dulceag al celorlalte lichidepe baza de VG, fiind mai estompat si permitand aromelor sa se „desfasoare” la inregul potential.
Culorile lichidelor sunt cele care trebuie, cele care te indeamna sa le vapezi si nu sa le pui in prajituri sau sa iti ungi bormasina cu ele.
Concentratiile disponibile chiar sunt pentru toate gusturile si nevoile: 36 mg/ml, 24 mg/ml, 18 mg/ml
, 12 mg/ml, 6 mg/ml si 0 mg/ml.
Judecand dupa consistenta lichidului cred ca sunt special formulate atat pentru atomizoare tank cat si pentru cartomizoare/clearomizoare.
Sticlutele sunt moi, pentru o dozare precisa, sigilate si ambalate individual, deasemeni sunt prevazute cu picurator special creat, subtire si lung, pentru umplerea directa a cartuselor tank, a clearomizoarelor dar si pentru dozarea facila la dripping – ceea ce eu folosesc in acest moment. Sticluele au 10 ml, iar pretul pare mai mult decat accesibil.

Pentru inceput am incercat „MAR GOLDEN” - aroma este usora si eleganta, de zi, perfecta si racoroasa, iar notele combinate dau un efect initial de mar proaspat si inca verde. Mi-a placut aceasta nota. Inca ma „gaidila din atomizorul de drip…aroma „DE SUB COAJA MARULUI VERDE”, parca acum am muscat dintr-unul…
Aromele „probate” includ:
Cigar cirese – THE BEST EVER !!!! TREBUIE INCERCATA NEAPARAT !!! Aroma de tigari de foi si cirese
Energy - Aroma de energizant, intr-adevar acidulat, parca da un pic pe nas acidul!
Fructe de padure - Aroma fructelor de padure proaspete. SASE VINE URSUL !
Kastel – aroma fina de tutun, nu este cea de trabuc ci de un tutun fin, de tigareta elevata
Nesspuma – Aroma spumei de "Ness" proaspat frecat - ASA ESTE !.
NESS cu PEPSI (pentru cei din generatia mea, care luau NESU’ cu 70 lei de la tanti cu seminte, iar de PEPSI se descurcau cumva….)
Pepene galben - Aroma de pepene galben, turchestan, ZICI CA ACUM L-AI TAIAT SI MAI, MAI SA CAUTI ZAHARUL….
Tutun jamaica – Aroma tutunului, de Jamaica, pentru cunoscatori !
Tutun pipa – Imi aminteste de copilarie, cand a trecut pe strada un domn ce fuma pipa lasand in urma lui o aroma de tutun fin, necunoscuta mie pana atunci.
VPZ-RY4 – RY4- dar parca altfel, mai fin, mai proaspat, intr-un cuvant MAI BUN.
VPZ-TAB1 – DK-TAB - Melanjul aromelor de tutun
VPZ-TAB2 - DK-TAB -Melanjul aromelor de tutun
si
Xtra mentol – mama cat mentol …. Mie mi-a placut mult. Merge super si cu amestec de alte arome.

TOATE SE RIDICA LA NIVELUL ASTEPTARILOR, BA CHIAR LE DEPASESC. Note de la 9 in sus…
Pentru toti cei, dar nu numai pentru ei, care au considerat ca incep sa isi piarda placerea de a vapa le recomand sa incerce aceste lichide, cu siguranta vor fi, din nou, surprinsi.

“O prospetime extravaganta” – asta ar fi descrierea lichidelor VAPEZ intr-o singura propozitie.

TOATE CELE BUNE !

Tz

Tzone
Vaper

aroma: Sweet Mississipi Blend
baza: PG-VG
mg/ml: 12
*mizor: kayfun
baterie: m by aero

Re: Review lichide VAPEZ

Mesajde alexgogo-VA » Sâm Aug 11, 2012 4:34 pm

Interesant, dar pe site sunt disponibile doar 36 si 24, eu 12 mai am de asteptat :)

VapeAlliance scrie:Nu neaparat dktab, da' ceva care sa placa la toata lumea!

Imagine
Imagine
alexgogo-VA
Vaper Veteran

baza: VG
*mizor: servisabil
baterie: rombat

Mesajde Tzone » Sâm Aug 11, 2012 4:41 pm

Sunt cateva disponibile si de 12 - CIGAR CIRESE si VPZ-TAB 1

Tzone
Vaper

aroma: Sweet Mississipi Blend
*mizor: kayfun
baterie: m by aero

Mesajde alexgogo-VA » Sâm Aug 11, 2012 5:18 pm

au aparut toate acum, o sa trec luni sa vedem ce-i cu ele :)

Imagine
Imagine
alexgogo-VA
Vaper Veteran

Mesajde sanitarium » Sâm Aug 11, 2012 6:16 pm

da, au de toate acum, le-am bifat și eu și revenim cu păreri.

(They) Build my fear of what's out there
(I) Cannot breathe the open air
(They) Whisper things into my brain
Assuring me that I'm insane
sanitarium
Vaper

aroma: Twisted
*mizor: Kayfun, Trident
baterie: ProVari, Nemesis, Panzer

Mesajde alexgogo-VA » Sâm Aug 11, 2012 6:22 pm

Sunt curios daca acel Cherry Cigar are vreo legatura cu ce cunosc eu (black stone), pentru ca cherry cigar de la TW n-are nicio legatura.

Imagine
Imagine
alexgogo-VA
Vaper Veteran

Mesajde sanitarium » Sâm Aug 11, 2012 7:25 pm

eu sper să nu aibă legătură cu cel de la liquid dream, care-i total paralel cu gusturile mele.

(They) Build my fear of what's out there
(I) Cannot breathe the open air
(They) Whisper things into my brain
Assuring me that I'm insane
sanitarium
Vaper

aroma: Twisted
*mizor: Kayfun, Trident
baterie: ProVari, Nemesis, Panzer

Mesajde axis_vape » Mie Aug 15, 2012 12:11 pm

Ieri am trecut si eu pe la vapers si m-am hotarat sa incerc Nesspuma....descrierea de pe vapers.ro e corecta 100%....are exact o aroma de ness proaspat frecat...yummy

Imagine
axis_vape
Vaper

aroma: LongBottomLeaf + Havana Special
mg/ml: 18
*mizor: Kayfun v3.1/Nova V2/Senio
baterie: Eraser V4/Nova V2/Caravela

Mesajde alexgogo-VA » Mie Aug 15, 2012 5:58 pm

alexgogo scrie:Sunt curios daca acel Cherry Cigar are vreo legatura cu ce cunosc eu (black stone), pentru ca cherry cigar de la TW n-are nicio legatura.

seamana cu cel de la TW, poate un pic sters gustul dulceag imprimat de vg.

Imagine
Imagine
alexgogo-VA
Vaper Veteran

Mesajde aroxol » Joi Aug 16, 2012 7:39 pm

tzone am mers pe mana ta si am luat cherry cigar si menthol...intr-un singur cuvant: BESTIAL!
Acum asteptam si recipientele de 30 :D care sper sa existe

Imagine
aroxol
Vaper

Mesajde hesit8 » Vin Aug 17, 2012 10:29 am

Energy mie nu imi place... nu da deloc acea aroma :(

Imagine
hesit8
Vaper

aroma: Dekang Gold Line Vanilla Sky
mg/ml: 16
*mizor: Vivi NOVA Clear/Silver
baterie: Twist 650 mAh

Mesajde bartanuiomi » Vin Aug 17, 2012 10:35 am

Daca am simtit vreodata placerea de a fuma, a fost atunci cand imi aprindeam o “prajiturica cu visine - King Edward”.

Cigar Cirese de la Vapez imi aduce aminte, in sfarsit, de acea aroma! Bravo!
Marturisesc ca nu l-am pus inca in tank pentru a vedea cum “circula”, ci deocamdata il “sorb” la picatura.

Singurul lichid pe care l-am mai incercat, in speranta ca voi regasi aroma de tutun preferata, a fost cel disponibil intr-o perioda pe piata interna sub marca Decadent Vapors (Cherry Cigar), dar acela nu avea nicio legatura cu subiectul (era un fel de, daca nu chiar, Cherry Black pe care il fac si eu acasa…)

Sa ma bucur, sau nu? Constat ca imi place mai mult Cherry Black!
Probabil pentru mine asteptarea a fost prea lunga, iar metamorfoza isi urmeaza neabatut, si natural, cursul...dar asta nu ma va impiedica sa mai campar macar cate o sticluta si din celelalte arome (inclusiv de tutun) Vapez, pentru ca inceputul a fost mai mult decat incurajant.

bartanuiomi
Vaper

mg/ml: 0

Mesajde gigi43 » Dum Aug 19, 2012 2:13 pm

Tocmai ce am incercat Kastel, prima impresie la cald este de tutun sau un mix de tutunuri foarte fin, rafinat in sensul bun, dar are o tenta
dulceaga parca ar fi fagure de miere.
Este un liquid cu o aroma selecta pentru cine nu are probleme cu dulcegariile produse din miere. :)
Parerea este subiectiva si tine de gusturile personale. ;)

Aburi asa cum va doriti !
Imagine
gigi43
Vaper

aroma: in cautare
*mizor: Trident V2
baterie: SVD

Mesajde danezu » Lun Aug 20, 2012 1:13 pm

Am luat si eu acum Kastel, intradevar este super bun, lasa gustul de tutun fin pe gat si ce-mi place este ca seamana foarte tare cu TW - tabacco.
Din pacate ma cam grabeam si as fi vrut sa testez tot ce era acolo, dar data viitoare iau 510-le cu mine :mrgreen:

Bafta!

Imagine
danezu
Vaper

aroma: tutunoase
*mizor: Evod/Kay 2.1
baterie: ego-uri

Mesajde DarkShadow » Lun Aug 20, 2012 5:41 pm

Va salut!
Mi-am luat si eu cateva lichide vapez: Cigar cirese, Kastel, Tutun jamaica, Tutun pipa, RY4, TAB1 si Fructe de padure. Am inceput sa vapez din Cigar cirese cu un Imist nou si vreau sa spun ca are o aroma deosebita, foarte placuta. Pe restul doar le-am testat cu un 510 LR de la Biansi, sunt incantatoare ca aroma.
Descrierea facuta de Tzone este cea mai aproape de adevar si se apropie foarte tare de ce am perceput si eu cand le-am testat.
Mie imi plac. Sunt lichide cu o aroma foarte placuta, de nota 10.
Sper ca vapers sa ne faca o surpriza si sa aduca la vanzare si sticlute de 30ml.

Stima.

D

ImagineImagine

Vizitati http://installservices.pht.ro
DarkShadow
Vaper

aroma: Tutun
*mizor: BT804;IGO-L;Vision 2.0;etc
baterie: Astro;Mini Lavatube; Eraser

Mesajde sssdbzzz » Lun Aug 20, 2012 8:53 pm

Mi-am luat si eu astazi un Cigar cirese in speranta ca aduce cat mai mult cu Blackstone/KingEdward's si consider elichidul putin prea slab aromat, dar aduce binisor cu acele tipuri de tigari de foi.
La vapat lasa in gura/gat aroma aceea amara de la trabuc si o aroma ciudata de cirese. Se putea mult mai bine dar este ok. Pe viitor sunt sanse sa fac refill la sticluta de "Cigar cirese":)
ET - Kanger CC + EgoT 1000mAh pastrough

sssdbzzz
Vaper

*mizor: eGo-C
baterie: eCab

Mesajde Bogdan2012 » Dum Sep 02, 2012 9:37 am

Cateva impresii despre lichidele Vapez, dupa doar 2 incercate:

1. Cigar cirese - 18mg - mi s-a parut cam slabut aromat, am simtit ciresele din el, light... cigar-ul mai deloc. E ok, are potential, dar cred ca mai trebuie umblat la arome, cu ceva mai multa darnicie :roll:
2. VPZ-TAB2 - 18mg - l-am luat pt. ca a fost "reclamat"/advertizat ca fiind "mai puturos" decat varianta TAB1. E... oarecum puturos, dar nu ca Liqua Cuban Cigar sau French Pipe sau Dekang DK-TAB PG (pe care le vapez pe toate in mod curent), o puturosenie mai light decat cele mentionate, spre dulce, fara a fi gretos, placut parfumat... mie mi s-a parut un lichid bun, de folosit toata ziua. Si aici cred ca ar mai fi loc de mai bine, ca o sugestie pt Vapers: il puteti face puuutin mai parfumat/puturos (pastrand TAB1 ca varianta mai light), cu ceva mai multa aroma de tutun. Per-total: a WINNER, din care voi mai cumpara cu siguranta!

Am incercat doar 2 pt ca oferta era cam saraca la momentul vizitei la showroom, multe fiind terminate. Ca o parere generala despre lichidele Vapez: sunt lichide fine, blande cu gatul (a nu se intelege "fara TH", pt ca nu e cazul... ci doar nu "racaie"), clar PESTE Dekang VG, dpdv meu, comparabile cu HangSen VG, care parca au totusi un TH mai mare (probabil datorita faptului ca HangSen VG are si ceva PG, pe cand Vapez au apa in loc de PG).
Aburi - din plin, pufosi, corespunzatori unui lichid VG.
TH - mediu spre mare, bun pt. un lichid VG+apa, fara a deranja gatul.
Aroma - aici se mai poate lucra (cel putin la cele 2 incercate), dar cum sunt la inceput, iar inceputul e "de bine"... cred ca viitorul e promitator :)
Sticluta - moale, cu picurator mai lung, f usor de folosit!

Good job, Vapers! Astept si variantele PG!

Vapate pe: R3 Ego-T Clearomizer 2012 LR, 2.1 ohm.

Bogdan2012
Vaper

aroma: eCig+VaPure+by pisik
*mizor: Kanger510, drip
baterie: Twist & Spinner

Mesajde hesit8 » Dum Sep 02, 2012 12:21 pm

Haideti ca ma bag si eu la cateva review-uri atunci

am avut de aface asa pana acuma:

Pepene galben:
- tipic aroma aceea de guma de mestecat Turbo. E foarte ok, imi place foarte mult... nu e un all-day-vape dar merita incercat

Fructe de padure:
- da aroma este foarte buna. Imi place dar din pacate dupa inspirare, da un gust ciudat, acidulat, citric pot spune ceea ce inca nu mi-am dat seama de ce

Xtra Menthol:
- mie nu mi se pare foarte mentolat precum scrie in specificatii, dar unui prieten i-au dat lacrimile si a zis ca e foarte mentolat. Poate eu am probleme cu aromele, nu stiu. In schimb pot spune ca la aroma da foarte mult spre Mentosan.

Energy:
- e singurul lichid care mai sta si asteapta sa fie vapat, cu toate ca ma uit destul de urat la el. Nu pot sa spun ca se aseamana macar putin cu redbull... defapt, sta chiar departe.... in schimb daca o mirosi da spre redbull doar...

Aceste pareri sunt strict subiective si apartin doar pentru mine. La toti difera papilele gustative si aceste pareri trebuie tratate ca atare. Nu doresc nici descurajarea nici incurajarea pentru aceste lichidie. Acestea sunt doar niste pareri. Degustarea a fost facuta pe Vision v3

Imagine
hesit8
Vaper

aroma: Dekang Gold Line Vanilla Sky
*mizor: Vivi NOVA Clear/Silver
baterie: Twist 650 mAh

Mesajde colandrino » Lun Sep 03, 2012 3:23 pm

Sunt foarte de acord cu Vapez Cigar cirese. Gandim la fel.

Imagine
I wanna do bad things with you.
colandrino
Vaper

aroma: dk slv ry4 - turkish liqua
mg/ml: 18
*mizor: kanger, PiculiSci
baterie: reomini

Mesajde DarkShadow » Vin Sep 07, 2012 7:08 am

Va salut!

Nu stiu daca au mai observat si altii, dar aroma lichidelor Vapez este diferita pe unele vaporizatoare.
Din 7 arome vapate pe diferite vaporizatoare,cel care mi-a redat corect aroma lichidului a fost atty-ul 510 LR de la Biansi.Pe acest atomizor lichidele vapate la drip aveau aroma foarte placuta si se apropiau mult de descrierea lor de mai sus.
Restul pe care am incercat:Clearo Kanger CC, Clearo Vision 2.0, atty Imist si Ego-C nu au facut-o, ori denaturau aroma, ori era atat de atenuata incat aproape nu se simtea. Pe Ego-C e aproape acceptabila, dar nu se simte ca pe Biansi 510LR la drip. Le-am vapat cu diferite baterii si moduri, diferentele sunt aceleasi. Cu alte lichide nu pateam sa am asa diferente in aroma perceputa.
Nu stiu ce sa zic, e ceva ciudat cu lichidele astea sau mi se pare mie? Nu pricep de ce se simt atat de diferit pe alte vaporizatoare, desi cunosc ca exista diferente intre ele la redatul aromei, este totusi o diferenta destul de mare. :?

Stima.
D

ImagineImagine

Vizitati http://installservices.pht.ro
DarkShadow
Vaper

aroma: Tutun
*mizor: BT804;IGO-L;Vision 2.0;etc
baterie: Astro;Mini Lavatube; Eraser

Următorul