Glicerina vegetala

Re: Glicerina vegetala

Mesajde axis_vape » Mie Iun 29, 2011 6:00 pm

am gasit la un magazin glicerina citrica pentru maini...arata ca glicerina normala,transparenta,doar ca e cu lamaie....oare e buna?

Imagine
axis_vape
Vaper

aroma: LongBottomLeaf + Havana Special
baza: PG-VG
mg/ml: 18
*mizor: Kayfun v3.1/Nova V2/Senio
baterie: Eraser V4/Nova V2/Caravela

Mesajde wolfydaniel » Mie Iun 29, 2011 6:23 pm

Nu te complica, glicerina citrica are extras de lamaie in ea pt curatit, sigur nu-i buna la vapat
comanda de pe sideris.ro: http://sideris.ro/glicerina-vegetala.html
E 10 lei 100ml si e super OK. Cam vascoasa, necesita diluare, eu am folosit vodka de 40 grade. Dar merge si cu apa distilata. 10ml, la 100 e suficient daca folosesti alcool. Eu am comandat prin posta romana e 8 lei transportul. Sau daca ai drum prin Timisoara e mai simplu :D

Imagine
wolfydaniel
Vaper

aroma: Pipe Sauce
baza: PG-VG
mg/ml: 6
*mizor: Cyclone BF
baterie: ReoGrand LP, Valkyrie

Mesajde executivul » Mie Iun 29, 2011 6:35 pm

Sau luati de pe: www.liberty-flights.co.uk folositi cod de reducere ECR69 pt 15% discount.
Ajunge 2.5Lire (12.5ron) 100ml glicerina sau pg, calitate exemplara, au si cateva arome bune, mai ales cele PA.

Ceea ce nu ne omoara ne face mai puternici*

--------------------------------------
*exceptie: tigarile si taxele
executivul
Vaper

aroma: Analog2B
baza: VG
*mizor: PiculiSci
baterie: ProVari

Mesajde valentines » Joi Aug 18, 2011 6:11 pm

Eu am intrebat la o farmacie de glicerina vegetala si mi-au zis ca nu au.
Glicerina care o folosesc ei la preparat diverse medicamente. ii zic "glicerina anhidra". Farmacista zicea ca este fabricata chimic si nu din anumite plante.
Pina in 10 lei 100gr
E buna, sau nu-i ce ne trebuie noua?

Imagine
valentines
Vaper

Mesajde m m s » Vin Aug 19, 2011 9:00 am

Daca o farmacista a spus ca glicerina anhidra este o chestie fabricata chimic, atunci chiar nu stiu la ce se mai face scoala in Romania. :o
Glicerina din farmacii este un produs vegetal, iar faptul ca e anhidra inseamna ca este lipsita de apa.
Odata achizitionata (nu toate farmaciile prepara medicamente, deci unele farmacii nu au glicerina pe stoc), adaugi apa distilata sau apa deionizata (dupa mine acelasi lucru), sau alcool, in prportie de maxim 20 %, in functie de cat de lichida doresti sa fie.
Apoi adaugi baza cu nicotina, adaugi aroma dorita si uite ca iese ceva lichid home-made.

@valentines : nu tu esti de vina, ci personajul pe care l-ai intrebat si care se pare ca e farmacista. :lol:

Aburei densi

Imagine
m m s
Reseller

aroma: DK-Tab
*mizor: Cartomizor Boge
baterie: Biansi

Mesajde maddoc » Vin Aug 19, 2011 11:30 am

m m s, imi pare rau dar trebuie sa te contrazic. Este de apreciat sinceritatea farmacistei.

Nu toata glicerina anhidra este si de provenienta vegetala. Poate fi din ulei vegetal sau sintetizata chimic. Daca este folosita in farmacii pentru uz extern (cum se face in majoritatea cazurilor) atunci nu e musai sa foloseasca glicerina anhidra de provenienta vegetala.
Glicerina se livreaza "anhidra" pentru ca poate fi mediu de cultura pentru bacterii. Pe principiul: unde nu e apa nu exista nici viata.

maddoc
Reseller

Mesajde m m s » Vin Aug 19, 2011 11:48 am

Ups. Iar am calcat pe bec.

Omul cat traieste invata.... Data viitoare am sa intreb daca este de uz extern. Deocamdata ce am cumparat din farmacie am cumparat bine, intrucat farmacista mi-a spus ca poate fi folosita la vapat.
Nota bene : farmacista are un frate ce vapeaza si stia cu ce se mananca acest domeniu. Sincer nu mi-a trebuit alte informatii.

Aburi densi

Imagine
m m s
Reseller

Mesajde valentines » Vin Aug 19, 2011 12:18 pm

Deci pina la urma glicerina buna la vapat este cea de uz intern ?

Imagine
valentines
Vaper

Mesajde maddoc » Vin Aug 19, 2011 12:41 pm

Absolut. Aceea trebuie sa fie de provenienta vegetala.

maddoc
Reseller

Mesajde roserose » Vin Aug 19, 2011 4:20 pm

Am tot incercat sa gasesc mai multe informatii despre glicerina din farmacii, avand in vedere ca in farmacii nu au fost in stare sa ma lamureasca, ei ii dau inainte cu "glicerina anhidra". In ceea ce priveste "anhidra" , cred ca este clar.

Glicerina este considerata de uz extern pentru ca se foloseste in unguente/creme sau supozitoare. Tot ce nu se inghite este considerat "uz extern". De exemplu glicerina boraxata, iata ce scrie intr-un suport de curs :

" Solutio Glycerini boraxati 10% (20%)
Preparare
Natrii tetraboras gta 10,00 (20,00)
Glicerolum q.s. ad. gta. 100,00
Boraxul cântărit la cumpăna de mână sau altă balanţă farmaceutică se introduce după pulverizare într-un vas emailat sau din sticlă după care este adăugată glicerina. Dizolvarea se realizează prin încălzire pe baia de apă. După obţinerea soluţiei badijonajul este ambalat în recipiente de capacitate mică 10-20 g şi etichetat „uz extern”.
Acţiune farmacologică şi întrebuinţări: antiseptic, antimicotic în stomatite."
http://www.scribd.com/doc/55646669/Form ... se-Omogene

"glicerina usp" este definita ca : "USP Grade Glycerin - USP Grade Glycerin is a pharmaceutical grade glycerin suitable for food, personal care, cosmetics, pharmaceuticals, and other specialty applications."
http://www.srsbiodiesel.com/GlycerinSpecifications.aspx

Desi farmacistii nu sunt in stare sa dea detalii, cred ca accelasi tip de glicerina este folosit si in farmaciile romanesti, cea care apare in flacoanele de e-lichid.
Nu cred ca au voie in farmacii sa foloseasca altfel de glicerina, avand in vedere ca se baga si in gura.

Am cumparat din aceasta "glicerina anhidra" si arata si miroase exact la fel ca aceea din flacoanele pentru vapat, pe care scrie "glicerina vegetala" sau "glicerina farmaceutica".

Imagine
roserose
Vaper

Mesajde E-Smoker » Mar Oct 18, 2011 6:59 pm

Din punctul meu de vedere cea mai "tare" glicerină am găsit-o aici.
http://suplimente.ro/cosmetice-si-ingrijire-corporala/glicerina-vegetala-118-ml-.html
Pe etichetă scrie că este o glicerină de înaltă puritate şi este considerată aliment. Trebuie uşor diluată cu apă distilată (pentru reducerea gradului de vâscozitate - este groasă ca mierea) şi merge brici!
Iar ca fapt divers, vodca de calitate este "înnobilată" cu glicerină alimentară! Scrie pe etichete...

Viaţa trebuie să fie un drum către lumea cealaltă la care să ajungi în cea mai bună stare, bine sănătos?
Sau la marele final ar trebui să ajungi obosit, uzat, mulţumit că ai făcut de toate şi că timpul nu a fost pierdut în zadar?
E-Smoker
Vaper

Mesajde Madalin » Mie Oct 19, 2011 7:37 am

In farmacii se foloseste aceeasi glicerina pentru uz intern si extern. Daca este "pura" sau "anhidra" e si buna pentru vapat. Ne lasam imbroboditi de americani, care folosesc cel mai des termenul "vegetal glycerine", si d-aia innebunim cautand numai glicerina vegetala. Ei mai folosesc totusi un termen (dar mult mai rar) care denumeste acelas lucru, anume "pharmaceutical grade", ceea ce inseamna pentru uz farmaceutic, adica se gaseste in farmacii.
Incercati sa va puneti doua intrebari!
1- De ce glicerina boraxata (care-i facuta din glicerina anhidra + borax), mamele o pun fara nicio grija in gurile copiilor (pentru afte s-alte alea), dar in varianta simpla (doar anhidra - fara borax) pentru unii vaporizatori e toxica?
2- De ce as avea mai multa incredere intr-o firma de cosmetice, decat intr-o farmacie? Penru ca scrie pe sticla ca-i vegetala?
Eu am incercat si una si alta, si n-am simtit nicio diferenta. Incercati si voi.
Daca moare v-unu, poa' sa vina la mine sa ma bantuie dupa aia :D .

Madalin
Vaper

aroma: tutun
mg/ml: 12
*mizor: drip
baterie: V V

Mesajde Aplexw » Joi Oct 20, 2011 3:01 pm

OFFTOPIC : Salutare tuturor , in data de 3 octombrie am cumparat prima mea tigara electronica TGO de la sailebao , ieri am dat de acest forum si nu m-am mai putut deslipi de el :lol: , am citit o mare parte din discutiile voastre legate de tigarile electronice , am intalnit destul de multi termeni noi pentru mine pe care nu i-am inteles :lol: (cum ar fi TH) dar cu siguranta ma voi acomoda si cu termenii si cu ptrecurtarile ... oricum am dat de o comunitate frumoasa aici si cred ca o sa imi fac niste prieteni :) .

ONTOPIC : Aseara am dat peste acest topic , normal ca l-am citit pe tot , azidimineata m-am dus la cea mai cunoscuta farmacie si am discutat cu farmacistele :
Eu : - Buna ziua . Aveti glicerina vegetala ?
Prima farmacista : :shock: - La ce-ti trebe !?
Eu : - Pau o fumez , :? , stiti eu fumez tigara electronica si merge cu glicerina vegetala putin diluata cu apa distilata ...etc , uitati aici sticluta care o am de la magazinu de tigari electronice.....
Prima farmacista : - A nu, nu , nu stiu , noi nu vindem asa ceva , astea-s naturiste , du-te la magazinele naturiste ca numa acolo daca nu-i gasi .
Intre timp apare a doua farmacista.
A doua farmacista : - Ce , pentru tigari electronice vrei ?
Eu : - DA .
A doua farmacista : - A nu , nu , de astea numa de de acolo de pe internet poti sa iti cumperi sau de la magazinele specializate....
Eu : Bine , multumesc , la revedere .

Si ies eu din farmacie cu un gust amar si ma intreb : "oare la ce e buna atata munca de lamurire cu farmacistele care nu stiu ce e aia tigara electronica? "
Asa ca m-am dus la a doua farmacie cu forte proaspete :

Eu : - Buna ziua . Aveti glicerina ?
Farmacista : - Da .
Eu : - Ce fel de glicerina aveti si cat costa ?
Farmacista : - Pai acuma depinde la ce vreti sa o folositi , avem glicerina pura care e 100ron/litru va pun intr-o sticluta cat vreti si in ea se pot adauga tot felu de chimicale . Dumneavoastra pentru ce vreti sa o folositi ?
Eu : - O fumes cu tigara electrica , dati-mi va rog 100 ml de glicerina pura .
Farmacista : - Sigur imediat .......
Laboranta : - Ii mai pun ceva chimicale ?
Farmacista : - Nu , e bine asa , o vrea pura . Poftiti , 12ron va costa.
Eu : - Multumesc , la revedere .

Acuma am 100 ml de glicerina pura de la farmacie , pe care am dat 12 ron , destul de ieftin in comparatie cu lichidul cumparat de la sailebao care m-a costat 40Ron/30ml + transport 20Ron , bine-nteles ca asta de la farmacie nu are gust de kent (nici cel de la sailebao pe care scrie kent ) si nu are nici nicotina insa scoate vapori destul de grosi .
Glicerina pe care am cumparat-o de la farmacie e transparenta iar cand o fumez are gustul si mirosul fumului degajat de aparatul de fum din discoteci .
Glicerina nu am amestecat-o cu apa distilata , o fumez asa cum mi-au dat-o de la farmacie .
Credeti ca ar fi mai bine sa o amestec cu apa , ar fi mai bine pentru atomizator ?

Aplexw

Mesajde vickyro » Joi Oct 20, 2011 9:21 pm

Eu am gasit la o farmacie din oras glicerina anhidra - 15 lei/500 ml (cu recipientul clientului) :D . Diluata cu apa distilata + aromele preferate este ok.

Aburesc din 10.iul. 2011
Nu mai fumez din 10.iul.2011

Imagine
vickyro
Vaper

Mesajde dan1978 » Joi Oct 20, 2011 9:25 pm

Imagine
dan1978
Vaper

*mizor: Storm Rider V2.1
baterie: Stingray

Mesajde Madalin » Vin Oct 21, 2011 8:19 am

In farmacii exista un ordin, o hotarare, sau ceva de genul asta, care le interzice sa vanda subtante brute, ne prelucrate. D-acolo vine faptul ca unele farmaciste sunt foarte suspicioase si se uita "patrat" la tine cand le ceri glicerina anhidra (ne prelucrata). Acu' mai depinde si de cat de destupata, incordata, constipata, e farmacista :D . D-aia se-ntampla ca in aceeasi farmacie pe o tura sa poti cumpara, iar pe alta nu. Si tot d-aia, daca le spui ca ai o reteta (sau crema) de la doctor care mai trebuie amestecata cu niste glicerina, sau ca sotia are reteta ei personala de crema de maini ai sanse mai mari decat daca le explici cum e traba cu ET-ul s.a.m.d. :D .

@Aplexw Dupa cum deja ai observat, in lichide mai sunt si alte "chestii" in afara de glicerina. Simpla, e cam groasa si alimenteaza destul de greu "...mizorul". Majoritatea o dilueaza cu apa 20%. Eu prefer alcoolul de 98* care-i mai sporeste putin TH-ul (chestie de gusturi, care nu se discuta, se executa :D ). Vezi pe la reselleri ca se gasesc concentrate cu care poti s-o aromatizezi. Se mai gaseste si "baza" cu nicotina (de obicei 36 mg/ml) cu care-ti poti face lichide la fel ca cele de la producator, dar cu aroma/gustul preferat. Da' daca tie-ti place glicerina goala.... Succesuri si spor :D !
Apropos1, TH = throat hit = acea senzatie de "lovitura-n gat" pe care o ai cand tragi din tigara si care variaza functie de concentratia de nicotina.
Apropos2, baza de 36, se mai dilueaza cu VG, PG, apa, alcool, arome, etc, altfel te cam da pe spate :D .

Madalin
Vaper

Mesajde Aplexw » Vin Oct 21, 2011 7:33 pm

Ai dreptate , e cam vascoasa asa pura , incepuse sa aiba un gust ciudat , i-am adaugat 10ml apa distilata si am combinat-o si cu putin e-lichid red bull mediu pentru gust iar acum e mai ok insa cred ca o sa ii mai pun vreo 10ml apa sa fie proportia de apa aprox 20%. Merci pt raspuns

Aplexw

Mesajde m m s » Vin Oct 21, 2011 10:37 pm

Dragilor :
la Cluj nu prea se vinde glicerina anhidra pentru simplul motiv ca pentru cantitati mici cumparate pierderile farmaciei, cu golitul in recipientele clientului sau ale farmeciei, implica o suma de "pierderi", ba pe palnie, ba pe pipeta, etc.
Personal am solicitat 1 kg "din prima". raspunsul a venit simplu "nu avem atat", cu intrebarea fireasca, "la ce va trebuie?". Intrebare fireasca deoarece glicerina nu este un produs comercializabil, ca nu-i la ce. Doar la e-lichide il folosim noi vaporizatorii, sau diverse alte persoane, pentru nevoi personale.
Asa ca, va propun, daca nu gasiti in farmacii, sa dati cautare pe "goagal", si cu siguranta veti da de un reseller (importator) roman, dispus sa va vanda.

Aburei densi

Imagine
m m s
Reseller

Mesajde Madalin » Vin Oct 21, 2011 10:54 pm

Aplexw scrie:Ai dreptate , e cam vascoasa asa pura , incepuse sa aiba un gust ciudat , i-am adaugat 10ml apa distilata si am combinat-o si cu putin e-lichid red bull mediu pentru gust iar acum e mai ok insa cred ca o sa ii mai pun vreo 10ml apa sa fie proportia de apa aprox 20%. Merci pt raspuns

Cand mai faci amestecuri, daca e prima data si/sau daca nu ai nicio garantie ca va fi perfect OH (si n-ai :roll: ), incearca sa faci cantitati mai mici, daca va fi sa plangi dupa ceva, sa fie 5ml nu 100 :D .

Madalin
Vaper

Mesajde Aplexw » Sâm Oct 22, 2011 2:29 pm

nu prea am ce pierde , daca pun prea multa apa mai pun glicerina , daca pun prea putina apa ma anunta atomizatorul :)) , parca asi fi chimist . Apropos , sapt viitoare trag o fuga pana-n Cluj-Napoca , stiti cumva vreun magazin de unde mi-asi putea cumpara niste arome? Asi putea face comanda la arome de pe net insa mi-ar place sa le si vad/miros inainte de a le achizitiona

Aplexw

AnteriorUrmătorul

Înapoi la lichide home-made

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj