Despre voltaj,rezistenta?

modificari de baterii

Despre voltaj,rezistenta?

Mesajde Sly22 » Dum Ian 08, 2012 7:43 pm

Salut baieti,sunt un proaspat in ale vapatului si ma tot intreb cum sta treaba cu voltajul asta.
Bun,deci la inceput, am inceput ca majoritatea cu ego t a carui baterie are 3,3v ,apoi am zis sa vad cum se vapeaza la 3,7v(mi-am facut un mod simplu dintr-un acumulator si un corp de lanterna) gasit pe forum. S-a simtit o mica diferenta la th aroma si volum de aburi. Acuma stau si ma intreb cum o fi la 5v?cica ar fi mai bine. ;) conform legii lui ohm treaba sta cam asa: presupunem ca avem aceiasi rezistenta de 2 ohmi:
-3,3v -1,65I
-3,7v -1,8I
-5,0v -2,5I
Deci marind voltajul crestem curentul(I) si implicit ceea ce avem noi nevoie adica aroma,th si vapori? Am vazut un video de al lui grimmgrin unde vapa la 5volti lichid cu 6mg si zicea ca are un th izbitor.(da nu a zis nimik de aty) :x
Acuma am vazut ca sunt aty HV cu rezistenta de 4,2 ohmi,acestea fiind puse la 5v ar insemna un curent de 1,19a . mai putin decat avem de la o baterie de 3,3 pusa la o rezistenta de 2 ohmi.
Tot conform aceleiasi legi,daca avem o baterie de 3,7 si un aty de 1,5 adica LR vom scoate un I=2,46 , adica la fel cu bateria de 5v pusa pe o rezistenta de 2 ohmi.
Rog vaperii mai experimentati si care au probat mai multe device-uri si moduri,sa-mi raspunda daca e bine ce am debitat :oops: au ba.Si care ar fi dupa parerea lor configuratia potrivita in care au tot ce vor de la un lichid : volti-rezistenta
i-mi cer scuze ptr intrebarile astea de noob,si daca s-a mai discutat.
stima si aburi aromati va doresc.

Sly22
Vaper

aroma: Tobacco
baza: PG-VG
mg/ml: 12
*mizor: Nova v2 mini

Re: despre voltaj,rezistenta

Mesajde jhonutz » Dum Ian 08, 2012 7:50 pm

marind voltajul cresti puterea si nu curentul :). In final puterea conteaza, cu aia te joci, modificand tensiunea, rezistenta sau curentul.

Trebuie tinut cont si de rezistenta interna a sursei de tensiune (baterie) rezistenta firelor...Pentru un vaper cred ca e important sa stie ca daca micsoreaza rezistenta are aburi mai buni , daca mareste tensiunea la fel (in anumite limite) :)

jhonutz
Vaper Veteran

Mesajde SamGold » Dum Ian 08, 2012 8:15 pm

Sly22 scrie:Rog vaperii mai experimentati si care au probat mai multe device-uri si moduri,sa-mi raspunda daca e bine ce am debitat :oops: au ba.Si care ar fi dupa parerea lor configuratia potrivita in care au tot ce vor de la un lichid : volti-rezistenta
i-mi cer scuze ptr intrebarile astea de noob,si daca s-a mai discutat.
stima si aburi aromati va doresc.

Salutare,
Nu sunt nici experimentat (dar nu vapez teflon sau ce mai citesc p-aici...apropo de incepatarii care au de pierdut), nici n-am probat prea multe device-uri/mod-uri si sincer iti spun ca n-am inteles tot ce ai vrut sa zici, dar te voi (sau v-oi...ca sa inteleaga toti) ajuta cum pot.

Pe noi, ne intereseaza watii (care ne ajuta sa gasim sweet spot-ul) si amperii (ca sa ne tina bateriile cat mai mult).
Voltii si ohmii ii poti considera niste unelte care te ajuta sa obtii watii si amperii...sau, si mai simplu cunoscutele care te ajuta sa rezolvi ecuatia.

Avem urmatoarele formule:
1. wati = voltaj * voltaj / ohmii rezistentei.
Ex cu cifre (voltaj - 4v; rezistenta 2ohmi) : 4 * 4 / 2 = 8 wati

2. amperi = voltaj / ohmii rezistentei.
Ex cu cifre (voltaj - 4v; rezistenta 2ohmi) : 4 / 2 = 2 amperi

Cu alte cuvinte, conteaza watii/amperii pe care-i obtii.Watii sunt pentru sweet-spot (difera de la om la om si de la lichid la lichid) iar amperii cu, cat sunt mai putini (consumati) cu atat te tine bateria mai multe ore/mai multi ml.
Eu, PERSONAL, sunt multumit de 8-10 wati si vapez din HV-uri (4.2 ohmi la 6v)...momentan.

Si cateva link-uri foarte utile:
http://www.youtube.com/watch?v=lIAzp_sq ... 4Gj69X7FK0
http://vapingguides.com/blog/faq/faq-wh ... fe-to-use/
http://vapcentral.blogspot.com/2010/08/battery-faq.html
http://thelocust.net/ohm/

Dupa ce citesti, e imposibil sa nu ai o idee clara care-i treaba cu voltajul si rezistenta.
Mai naspa e cu randamentul unui mod si alte carcoteli...dar iti garantez ca modul perfect nu s-a inventat inca (daca se inventa, mi-l cumparam de mult si sunt sigur ca nu doar eu...).

SamGold
Vaper

mg/ml: 0

Mesajde Sly22 » Lun Ian 09, 2012 1:26 pm

Da dommnilor,multumesc pentru linkuri mi-au fost de mare ajutor,eu nu luasem in calcul puterea (W) spre rusinea mea :oops: ,si totusi tin minte ca pe vremuri eram bunisor la fizica :) .Ok,deci ca sa scot si eu un 8W putere pe o baterie de 3,7v ar trebui sa am o rezistenta de 1,7ohmi,dar in felul asta termin repede bateria (rezulta amperajul de vreo 2,1A). plus ca nu o sa am tot timpul cei 3,7v .Am vazut acest clip http://www.youtube.com/watch?v=Gq-3UPOZtt0 si ma gandeam sa-mi fac si eu asa ceva,macar o sa am tensiune constanta de 5v,iar cele necesare se gasesc si pe la noi(nu de alta dar am un atomizor Mark si vreau sa scot tot ce e mai bun din el)
Stima,si aburi aromati va doresc

Sly22
Vaper

aroma: Tobacco
baza: PG-VG
mg/ml: 12
*mizor: Nova v2 mini

Înapoi la baterii

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj