Baterii AW IMR

modificari de baterii

Baterii AW IMR

Mesajde Leone » Mar Aug 23, 2011 2:56 pm

Am achizitionat azi 2 baterii AW IMR18500.Care e modul corect de folosire/incarcare?Bateriile normale le aruncam in incarcator peste noapte si le scoteam cand aveam nevoie.Bateriile astea trebuiesc scoase de la incarcat imediat ce ajung la 4,2-4,25?Astept sugestii,multumesc

Screwdriver MK2/Little Gem Sidewinder/OMEGA/Zmax V3 Telescopic
Leone
Vaper

aroma: Strawberry
baza: VG
mg/ml: 18
*mizor: Aga-T2
baterie: ZmaxV3&OMEGA

Re: Baterii AW IMR

Mesajde matrixxu » Mar Aug 23, 2011 3:47 pm

Conteaza foarte mult ce fel de incarcator ai. Marea majoritate decupleaza in jurul valorii de 4.2v , dar continua sa ii dea impulsuri ocazionale acumulatorului, iar daca il lasi peste noapte exista riscul sa se incarce o idee prea mult. Ideal e sa nu lasi sa treaca de 4.2v pentru o longevitate mai mare, dar AW-urile sunt foarte bine construite, si 500 cicluri incarcare-descarcare nu e o cifra exagerata. IMR-urile sunt ideale pentru orice dispozitiv fara electronica, unde performanta lor nu este limitata.

One mod too many.
Imagine
I stopped fighting my inner demons. We're on the same side now.
matrixxu
Reseller

aroma: vreo 300
baza: PG-VG
mg/ml: 14
*mizor: A.O.A. (alive on arrival)
baterie: imensã

Mesajde iepurila » Mar Aug 23, 2011 3:57 pm

sunt mai potrivite pt mod-uri decat bateriile li-ion sau li-polimer ?
sau mai bine zis...ce tip de baterie ar fi mai potrivite pt un mod (simplu sau vv)
merci anticipat

Imagine
iepurila
Vaper Veteran

Mesajde alboali » Mar Aug 23, 2011 4:21 pm

Salut, cum au spus si matrixxu si iepurasii conteaza foarte mult ce incarcator ai si la ce le folosesti .Din proprie experienta iti pot spne ca incarcatorul meu se opreste din incarcare la 4.2 insa daca le las peste noapte le mai da impulsuri si le duce pana in 4.25-4.3 deci e mai bine sa stai cu ochii pe ele si sa le scoti cand se opreste din incarcat si sa nu le mai lasi pt a le prelungi durata de viata. Este bine sa le bagi la incarcat atunci cand sunt decarcate complet ca eu am pus una la incarcat cand avea 3.5 si sa oprit la 4.5 din incarcare ... deci este ff important incarcatorul care il folosesti, din ce am citit despre incarcatoare cel mai potrivit pt ele ar fi Pila IBC Charger dar costa cam 45$+transportul deci.... succes si aburi grosi

Imagine
alboali
Vaper

mg/ml: 0

Baterii AW IMR

Mesajde executivul » Mar Aug 23, 2011 5:35 pm

Eu am AW IMR pentru Provari, atat 18490 cat si 18650. Nu am avut nici o problema cu ele. La inceput le incarcam cu un Trustfire TR0001, stateam geana si le scoteam la maxim o ora dupa ce se facea ledul verde, aveam 4.17-4.18 pe ele, o singura data l-am lasat mai mult si am avut 4.20 fix. Ca sa scap de grija am luat un Pila IBC care e singurul incarcator ce respecta algoritmul de incarcare pentru baterii li-ion/poly si anume faza de curent constant, faza de tensiune constanta, taiere cand ajung la 4.20 si apoi trickle charge. Daca stai sa te gandesti 45$ sunt 135ron, iar daca mai combini cu alte produse cand comanzi parca nu mai e asa infricosator pretul final, cum e gandul ce ti-ar puta lua casa foc.
Bafta.

Sent from my iPad using Tapatalk.

Ceea ce nu ne omoara ne face mai puternici*

--------------------------------------
*exceptie: tigarile si taxele
executivul
Vaper

aroma: Analog2B
*mizor: PiculiSci
baterie: ProVari

Mesajde Leone » Mar Aug 23, 2011 6:33 pm

Si in cazul meu e vorba tot de un Trustfire Tr001.Din cate am inteles,la IMR-uri n-ar fi pericol de explozie.....

Screwdriver MK2/Little Gem Sidewinder/OMEGA/Zmax V3 Telescopic
Leone
Vaper

aroma: Strawberry
*mizor: Aga-T2
baterie: ZmaxV3&OMEGA

Baterii AW IMR

Mesajde executivul » Mar Aug 23, 2011 7:43 pm

Paza buna trece primejdia rea, de ce sa fie eu ala 1/1.000.000.000?

Sent from my iPad using Tapatalk.

Ceea ce nu ne omoara ne face mai puternici*

--------------------------------------
*exceptie: tigarile si taxele
executivul
Vaper

aroma: Analog2B
*mizor: PiculiSci
baterie: ProVari

Mesajde moremih » Mar Aug 23, 2011 9:49 pm

Si eu folosesc un Trustfire venit odata cu bateriile. Dar am grija ca atunci cind ledul se face verde sa le scot de la incarcare . Tensiunea pe care o arata pe Provari dupa incarcare sete de4.2 V cel putin pina acum. Adevaruleste ca am 4 bucati si le alternez astfel ca folosesc aceeasi baterie la 5zile .

Imagine[/
moremih
Vaper

aroma: by blackdevil
*mizor: BulliA2 , iClear30
baterie: ZmaxV3,Sigelei nr. 20 Transforme

Mesajde jhonutz » Mie Aug 24, 2011 6:21 am

sunte-ti cu paranoia. Atat timp cat folositi baterii cu protectie nu vad ce va face-ti griji ca explodeaza.Nu v-a exploda nici o baterie la incarcare.Protectia aia rezista mai mult decat rezista acumulatorul in sine, deci nu vad ce temeri ar fi.

jhonutz
Vaper Veteran

Mesajde Didos » Mie Aug 24, 2011 10:47 am

e plin ECF ul de relatari cu baterii Li Ion , care dintr un motiv sau altul au explodat. Bineinteles riscul este mult mai mare atunci cand stackezi cate doua Li Ion in moduri stil teava. Destul de rare cazurile cand au explodat cele de 18650, dar nu imposibil

Didos
Vaper

aroma: Liquid Dream - Epipemods
mg/ml: 16
*mizor: Nova V2-Ody drip-Cyclone drip
baterie: Provari-JM22-SilicaHybrid

Mesajde vali74 » Mie Aug 24, 2011 11:07 am

Din diversele "moduri" facute de mine acasa am reusit sa pun doua 18650 si un 18450 fara protectie electronica in scurt, nu au explodat nici macar nu s-au umflat in schimb s-au incincins foarte tare, chiar si fara protectia electronica acesti acumulatori mai au in interior o siguranta fuzibila facuta pe un cablaj, oricum protectia electronia e sfanta reduce amperajul dar mareste timpul de utilizare al acumulatorului

Imagine
vali74
Vaper

aroma: DK-TAB
*mizor: VISION ETERNITY RBA
baterie: Vamo v2 ss

Mesajde iepurila » Mie Aug 24, 2011 2:00 pm

pana la urma..bateriile AW IMR sunt mai sigure ? au ba ?!

Imagine
iepurila
Vaper Veteran

Mesajde moremih » Mie Aug 24, 2011 2:06 pm

Sigure mai Iepurasi , Sigure .

Imagine[/
moremih
Vaper

aroma: by blackdevil
*mizor: BulliA2 , iClear30
baterie: ZmaxV3,Sigelei nr. 20 Transforme

Mesajde vali74 » Mie Aug 24, 2011 2:11 pm

AW IMR 18650 rechargeable battery x 1. Safe chemistry means no risk of venting with flame or explosion. Ideal for use in multiple cell applications

http://www.ledfiretorches.co.uk/aw-imr- ... eries.html

Imagine
vali74
Vaper

aroma: DK-TAB
*mizor: VISION ETERNITY RBA
baterie: Vamo v2 ss

Mesajde iepurila » Mie Aug 24, 2011 2:14 pm

bun...deci,pt linistea noastra sufleteasca ar fi indicat sa folosim pe mod-urile noastre astfel de baterii !
:D
merci de raspunsuri ;)

Imagine
iepurila
Vaper Veteran

Mesajde Didos » Mie Aug 24, 2011 2:23 pm

@iepurasii sa inteleg ca cele 18650 gen Flames , care nu sunt high drain, nu prea sunt indicate si prezinta un risc sporit de venting pe un mod?

Later edit: m am lamurit, credeam ca doar AW sunt sigure, dar am recitit posturile de mai sus si s a facut lumina

Didos
Vaper

aroma: Liquid Dream - Epipemods
mg/ml: 16
*mizor: Nova V2-Ody drip-Cyclone drip
baterie: Provari-JM22-SilicaHybrid

Mesajde matrixxu » Mie Aug 24, 2011 7:12 pm

ECF-ul nu e PLIN de relatari cu baterii care au explodat, ci doar cateva cazuri de americani care pun in serie un acumulator incarcat la 3,05v cu unul supraincarcat la 4.28v si habar n-au unde le-a aterizat caninul si degetul aratator.

High Drain-urile sunt ideale pentru moduri mecanice, unde conteaza fiecare componenta pentru performanta finala.. arcul, materialul carcasei/tubului, butonul, etc. De regula high drain este Li-Mn ca si compozitie, si sunt celule mult mai stabile decat binecunoscutele Li-Ion, in ce priveste marja de pericol la supra-incarcare sau supra-descarcare. Dezavantajul acestora este ca nu pot stoca la fel de mult curent, in clipa de fata 18650-ul high drain se invarte in jurul valorii reale de 1600mah. AW-urile sunt foarte cunoscute din cauza celor de la Provape, care le recomanda(u) pentru Provari, acumulatorul putand face fata cu brio tuturor solicitarilor, si avand o dimensiune destul de redusa. Alta firma care face high drainuri de calitate este MNKE , dar sunt mai putin cunoscute.. ei sunt cei cu high drainul 26650 de 4000mah ( p.v.-ul Helix merge cu asa ceva ).

Pentru mod-uri cu electronica, unde conteaza mai mult capacitatea acumulatorilor decat performanta de moment, firmele cu produsele cele mai bune sunt AW si Redilast. Momentan, capacitatea REALA maxima pentru 18650 este 2900 mah , compozitie LiNiCoO2 NNP, celula Panasonic. Atat AW cat si Redilast folosesc celula de la Panasonic pentru acumulatorii lor de 2900mah. Sunt acumulatori IC , se comporta intre IMR ( high drain ) si ICR ( li-ion obisnuite ). Acestea sunt protejate pentru supra/sub-descarcare. Panasonic a scos o celula de 3100mah, dar au retras-o dupa ceva probleme. Au anuntat cu ceva vreme in urma ca anul viitor vor scoate una de 3400mah.
Acesti acumulatori se invart in jurul pretului de 18-20 dolari. Ca variante mai ieftine si cunoscute, gasim Trustfire si Ultrafire. Trustfire par sa fie mult mai seriosi decat ultrafire, cel putin in privinta capacitatii reale a acumulatorilor lor. E greu de crezut ca daca AW au putut scoate 14500 de 750mah , trustfire are 900mah.. deci cifra reala e mai mica , dar nu foarte departe. Ultrafire in schimb vand 18650-uri cu capacitati de 3600mah trecute pe ele, chit ca au capacitate reala de 2400 sau o idee sub, iar performanta este sub Trustfire. Raportul pret/calitate cel mai bun la 18650-uri este Trustfire Flames, cu 2400mah reali, lucru verificat in mai multe ocazii de impatimitii lanternelor.

Cand exista indoieli, cea mai buna sursa de informatii este CPF-ul : http://www.candlepowerforums.com/vb/for ... s-Included

Happy vaping!

One mod too many.
Imagine
matrixxu
Reseller

Mesajde iepurila » Mie Aug 24, 2011 11:27 pm

multumim matrixxu...atent la detalii asa cum ne-ai obisnuit 8-)

Imagine
iepurila
Vaper Veteran

Mesajde calinbogdan01 » Dum Aug 28, 2011 10:33 am

interesant , nu stiam ....ms mult matrixxu

vapez din 01-03-2011
calinbogdan01
Vaper

Mesajde matrixxu » Lun Sep 19, 2011 9:05 pm

Mi-a sosit acumulatorul 18650 AW IC LiNiCoO2 2900mah comandat. Redilast nu aveau pe stoc acumulatorul de 3100mah cand am luat decizia, ambele sunt facute cu celule Panasonic LiNiCoO2, celula de 2900 are intre 2850 si 2950 mAh reali, iar cea de 3100 are intre 2970 si 3140 mAh, deci nu am pierdut mare lucru comandand un 2900 de la AW. Rar se intampla ca un produs comandat, mai ales din categoria acumulatorilor sa imi depaseasca asteptarile. Ca si dimensiune, e cam cu 1mm mai scurt decat Trustfire Flames 2400, si are un aspect per total mult mai ingrijit. Nu functioneaza in Provari pentru ca nu are iesit inafara conectorul de la + .
Se comporta extrem de apropiat cu un acumulator AW IMR high drain , ma asteptam la cadere de tensiune in sarcina de ~0.35v , dar pe toata plaja de functionare testata cu un atomizor LR are o cadere de doar 0.23-0.24v. Pe scurt, e ca si cum ai avea un high drain dar cu dubla capacitate. Mie cei 1600 mAh de la high drain nu imi erau suficienti pentru o intreaga zi si foloseam doi prin rotatie.
Comparativ cu un Trustfire Flames 2400 de calitate buna ( vin si ele cum se nimeresc ), ambele ajunse la un voltaj de 3,66 v, Trustfire furniza 3.25v in sarcina, si AW-ul 3.43.
Suporta fara probleme un consum de 5,8 amperi, si chiar la 3.50v am putut sa folosesc fara probleme 2 atomizoare LR simultan cu DBSB-ul. Nu am putut incerca doua dual-coils de 1.25 ohmi deodata pentru ca le am bagate in diferite rezervoare de 7ml. Cu High Drain-ul de 1600 de la AW ( furnizeaza pana la 16A ) , nu am avut probleme, dar autonomia probabil ar fi redusa semnificativ.

Concluzia e ca fie AW, fie Redilast , fie Kaileys Customs , sau orice alt producator serios produc acumulatorii ideali pentru cei care prefera un mod mecanic, si tin la fiecare milivolt. Probabil ca raspunsul la intrebarea " oare sa argintez arcul de la PV, si il curat des de oxidare, sau il plachez cu aur, chit ca nu castig asa mult ca la argint " este " imi cumpar un acumulator mai performant ".

Pentru orice mod cu voltaj variabil, unde distictia intre modele o face cat de performant este circuitul ales, si cat de buna este eficienta procentuala a acestuia, singurul avantaj castigat ar fi putina autonomie in plus, si nu consider ca merita diferenta de pret suplimentara. Pentru modurile mecanice, Pretios , Silver Bullet, Megalodon, Reo Grand si ce mai aveti voi, isi merita banii din plin.

Happy vaping !

** Sent from my SB, using the single available button **

One mod too many.
Imagine
matrixxu
Reseller

Următorul

Înapoi la baterii

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări